I takováto otázka se v diskusi pilotů někdy objevuje. Je to tak možná i proto, že GPS výška je ve skutečnosti obvykle přesnější. Začneme tedy rovnou s odpovědí: Podle GPS výšky nikdy nelétáme.
Provoz v letovém prostoru je založen na tom, že letadla létají ve výškách definovaných stejným barometrickým tlakem. To znamená, že letadla mající stejně nastavené výškoměry (tlak QNH a nad převodní výškou pak STD) používají stejné referenční hodnoty a mohou tak dodržovat v daném místě a čase předepsané/bezpečné vertikální rozstupy.
Je samozřejmě možné, že údaje o výšce poskytované systémem GPS a barometrickým výškoměrem se liší. Tyto rozdíly mohou představovat až více než 500 stop, což znamená, že pokud by nějaké letadlo používalo výšku podle GPS, může jeho barometrická výška být o 500 stop jiná než hodnoty na výškoměru dalšího letadla ve stejné oblasti, což by samozřejmě vytvořilo předpoklad kolize.
Z těchto důvodů je také zásadně důležité mít vždy nastavené správné QNH. Postupy pro nastavení výškoměru se dočtete v Letecké informační příručce (ENR 1.7.3). Této problematice se budeme věnovat v budoucnu.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »