13.2.2020
Letecké „Zoo“, které najdete na půli cesty mezi Chicagem a Detroitem, jižně od mezinárodního letiště Battle Creek ve státě Michigan, rozhodně stojí za pozornost a návštěvu.
Založeno bylo roku 1977 manželi Parishovými a jedná se tedy o rodinné muzeum. Díky své velikosti se řadí mezi 10 největších nevládních leteckých muzeí v USA!
Růžový Curtiss P-40 Warhawk zavěšený v recepci muzea. V kokpitu je umístěna kombinéza paní Sue Parish.
Nejpohodlněji se sem dopravíte vozem, parkovací plocha je zde dostačující a zdarma. Pokud budete plánovat cestu městskou hromadnou dopravou, jezdí z centra města Kalamazoo linka s pěkným jménem Duke, která vede na zmiňované letiště Battle Creek. Od zastávky Winters & Bennet je to pouhých 15 minut chůze. Poté už Vás poutač Air Zoo nasměruje k cíli.
Pan Pete Parish byl druhoválečný pilot a jeho žena Sue Parish byla členkou WASPs (Women Airforce Service Pilots). Jejich vztah k letadlům je již patrný na přezdívkách, které dali svým strojům. Ty se také staly základem pro tohle úžasné muzeum.
Po vstupu do budovy Vás ohromí zavěšený růžový Curtiss P-40 Warhawk, na kterém létala paní Sue Parish. Lépe si ho můžete prohlédnout po zakoupení vstupenky (dospělý za $15.95, děti $14.95 a senioři za $12.95) a vystoupání do prvního patra. Zde naleznete i kavárnu, která má balkon do hlavní výstavní haly a kde si můžete vychutnat kávu při pohledu na letadla pěkně s nadhledem.
Neuvěřitelný stroj Lockheed SR-71B v celé své kráse. Povšimněte si druhé kabiny pro instruktora.
Hlavní dominantou muzea je neuvěřitelný stroj Lockheed SR-71B (Blackbird) s imatrikulací #61-7956, který také létal pod organizací NASA a to s číslem 831. Poprvé vzlétl v roce 1964 a za celou svojí aktivní etapu nalétal neuvěřitelných 3967,5 hodin. Jednalo se o dvoumístný cvičný stroj, všimněte si výčnělku druhé kabiny, který kazí, či doplňuje (?) extravagantní vzhled letadla. Je již posledním exemplářem na světě z verze 71B a proto možnost si tento stroj detailně prohlédnout je opravdovým zážitkem. Detailnější popis letadla a jeho historii se lze dozvědět na infopointu, který je kousek od výškovky Blackbirda. Pán se zde nudil a můj zájem ho ani moc neotravoval.
Výčet strojů v muzeu je omračující a přijde si zde na své snad každý. Od počátku létaní v balónech, po vesmírná plavidla. Doporučuji se podívat na jejich webové stránky https://www.airzoo.org/ a prohlédnout si aktuality. Sbírka se neustále rozšiřuje a okolní aktivity spojené s letectvím jsou neustále rozvíjeny. Jako třeba D-Day výstava k výročí 75 let od vylodění v Normandii, 4D kino s letem do vesmíru a další zajímavé atrakce.
V druhé části muzea (za pietním parkem druhoválečných veteránů) je možnost objednat si vyhlídkový let, třeba v ikonickém PT Stearman. Za 30 minutové prolétnutí bez akrobacie dáte $229. Za příplatek lze získat i video z letu. V této části budovy je i vyhlídková terasa, umístěná ke středu RWY 17-35 letiště Battle Creek, bohužel bez větší aktivity v mé přítomnosti. Za zmínku tedy zde stojí Martin B-57B Intruder vystavený na travnaté ploše vedle budovy, nebo Mig-21 s číslem 4107 původně létající v polském letectvu. V galerii ho naleznete spolu s McDonnell F-4E Phantom 2 vyrobeném v roce 1967.
Mig 21 z Polského letectva a McDonnell F-4E Phantom 2, zajímavé porovnání.
Nelze ukončit návštěvu lépe, než v renovačním centru, které se pyšní nepřetržitou prací 7 dní v týdnu. Kde nyní pracují na letadlech vyzvednutých ze dna Michiganského jezera, která na jeho dně ležela více než 70 let, až do roku 2016. V době mé návštěvy byla restaurována letadla typu Douglas Dauntless SBD-2P a FM-2 Wildcat, která byla utopena při nácviku přistání na improvizovaných lodích.
Když budete mít štěstí, bude se zde pohybovat Greg Ward, který zde pracuje již 28 let. Jeho nadšení je neuvěřitelné a je ochotný se podělit o zajímavá fakta. Dle informací čeká na dně jezera na 100 letounů, které chtějí renovovat. Až neuvěřitelné. Tohle muzeum určitě doporučuji.
Byli jste v tomto úžasném muzeu a máte zajímavé informace, nebo jiné poznatky? Napište komentář na FB a nebo na můj email , rád odpovím.
Děkuji
Tomáš Zach
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »