27.3.2016
Pozoruhodný příběh záchrany Tu-154 s názvem Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly dorazil do cíle další kapitoly. Nadšení jeho strůjců nakazilo stovky lidí, ti na stěhování letadla věnovali celkem 1,2 milionu korun.
Doma nadšence z kunovického leteckého muzea skoro neznají, už více než rok tráví většinu víkendů na kbelském letišti, kde šroubek po šroubku rozebírají letadlo (fotky z rozebírání letounu si prohlédněte ve fotogalerii), jež kromě slavné naganské hokejové reprezentace vozilo prezidenty Havla i Klause, české vojáky do misí i nemocné děti.
Koncem února odstartovali kunovičtí crowdfundingovou kampaň na Startovač.cz. Podmínky byly tvrdé: do třiceti dnů musí projekt shromáždit částku 400 154 korun, jinak konec a krach. Rozebrat se letadlo sice podaří, do Kunovic ho ale nebude jak dostat.
Muzejníci se na kampaň připravovali rok, neponechali nic náhodě. Podařilo se jim svým nadšením nakazit tolik lidí, že obavy z neúspěchu mohli pustit k vodě 39 hodin po startu. Podobně jako nedávno i člen naganského zlatého týmu Jaromír Jágr se vyhoupli na třetí příčku historických tabulek. "Zaznamenali jsme třetí nejrychlejší rozjezd kampaně a dosažení původně stanovené částky," říká Tereza Šírová, mluvčí kunovických.
To je vyneslo mezi elitní projekty českého crowdfundingu. Svůj obdiv jim poslal ve videovzkazu i nejúspěšnější český crowdfunder a dnes už legendární trabantistický cestovatel Dan Přibáň. "Jste ještě větší cvoci, než my!" vzkázal jim. "Stejně jako Dan, i my jsme tak trochu divnolidi," souhlasí s ním Tereza Šírová. Podpořil je i účastník letecké formule 1, kategorie Master Class Red Bull Air Race Petr Kopfstein.
Dan Přibáň zdraví Velký přelet.Ač splněno, lidé posílali peníze dál. Co s nimi?
"Nepropijeme je, nebojte!" vzkázali jim na webu kampaně a
vtipnými komiksovými obrázky (vidět je můžete ve fotogalerii
článku) komentovali průběh sbírání peněz i nově vyvstavší cíle.
"Dosáhli jsme všeho, v co jsme doufali a dokonce mnohem
víc," říká šéf projektu Martin Hrabec. Od osmadvacátého dne
uvěřili, že se jim podaří sesbírat peníze nejen na přesun, ale i na
pojízdné schody a nový lak. Oprávněně - podařilo se to během
následujících tří týdnů, počitadlo na webu projektu ukázalo částku
800 tisíc. Do konce zbývaly dva dny, v Kunovicích už mohli chladit
šampaňské.
Jenže... Za poslední dva dny se ukazatel poslaných peněz roztočil stejně rychle jako na začátku a zastavil se až na částce 1 220 811 korun. To z Velkého přeletu udělalo pátý nejúspěšnější česko-slovenský crowdfundingový projekt a nejúspěšnější projekt roku 2016. "Já už ani nevím, jak lidem poděkovat, a jestli se za tohle vůbec dá poděkovat,“ vzkazuje Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a kapitán Velkého přeletu. „Obrovsky nás to nakoplo v naší práci.“ A hlavně, kunovičtí budou moci nechat vyrobit obraceče tahů, které ještě před začátkem demontáží společně s motory odvezli původní majitelé, protože pro ně našli kupce.
Velký přelet je akcí skupiny nadšenců. "Nikdo z nás na Přeletu nepracuje za peníze, členové posádky mají vlastní zaměstnání či studium a projektu se věnují ve svém volném čase," vysvětluje Tereza Šírová. Na kbelském letišti stojí TU-154 ve dvou vydáních, přesun se zatím týká jen jednoho z nich.
"Láska k letadlům i to, že tohle tučko je tak zajímavé letadlo, že by byla velká škoda nechat ho skončit ve šrotu," vypočítává důvody zázraku jménem Velký přelet člen týmu Josef Hajchel. Flying Revue bude i nadále u toho.
Jan Dvořák
Foto & Video: Velký přelet
Sledujte s námi - Expedice Karibik 2016:
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »