4.11.2023
Vodochody, 1. listopadu 2023 – Před 55 lety, konkrétně 4. listopadu 1968, se na obloze objevil první letoun L-39 Albatros. Letový prototyp X02 pilotoval Rudolf Duchoň. Toto výročí přináší možnost připomenout si 7 zajímavostí spojených s legendárním letounem, který významně přispěl a stále přispívá k výcviku tisíců vojenských pilotů v řadě zemí světa.
1. Výcvik pro další
generace: L-39 Albatros zůstává ikonou leteckého světa a
jeho odkaz a vývoj pokračují díky cvičnému letounu L-39NG.
„L-39NG je výsledkem našeho
neustálého úsilí posunout hranice v leteckém výcviku stíhacích
pilotů. Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v dědictví L-39
Albatros a celého českého leteckého průmyslu a přenést je
v podobě nové výcvikové platformy L-39NG do 21.
století," uvedl Viktor Sotona, prezident a CEO
Aero.
2. Nejpoužívanější výcvikový letoun: Letoun L-39 se stal nejpoužívanějším proudovým výcvikovým letounem na světě. V průběhu let bylo vyrobeno téměř 3 000 strojů, které sloužily k výcviku pilotů vzdušných sil desítek států. Mnohé z těchto strojů jsou dodnes stále v provozu a jejich údržba a modernizace neustále v Aero probíhá, například v minulých měsících pro čtyři zákazníky z Afriky a střední Asie nebo v současnosti pro angolské a bulharské vzdušné síly.
3. Účelná všestrannost: L-39 byl koncipován jako výcvikový letoun, ale svou všestranností si získal i pozornost jako lehký bitevní stroj a je také schopný čelit vzdušným cílům. Jeho schopnost operovat z nezpevněných ploch a odolat nepříznivým podmínkám je výsledkem promyšleného designu české konstruktérské školy, který zahrnuje vysoko umístěné vstupy vzduchu, chráněné křídlo a zakryté podvozkové šachty.
4. Česká konstruktérská škola: Klíčovou osobností pro letoun L-39 Albatros byl jeho hlavní konstruktér Jan Vlček. Ctil klasické postupy konstrukce, ale nebál se využít inovativní technická řešení a energicky je prosazoval. Na odkaz Jana Vlčka, zvláště jeho kreativní přístup a vysokou profesionalitu pak plynule navázal Jaromír Lang, konstruktér sériově vyráběného letounu L-39NG, který z L-39 vychází.
5. Přeborník v akrobacii: L-39 Albatros rychle získal na oblibě díky svým skvělým letovým vlastnostem a snadné ovladatelnosti, což z něj dělá ideální volbu i pro leteckou akrobacii. Pro svá vystoupení tento letoun využívaly například slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy a francouzský Breitling Jet Team. V současnosti s ním vystupuje například americký Patriots Jet Team.
6. Domácí vystřelovací sedadlo: Letoun L-39 Albatros byl vybaven vystřelovacím sedadlem domácí konstrukce VS-1 BRI. Jednalo se o první československé vystřelovací sedadlo, které umožňovalo pilotům opustit letoun v kritických situacích. Bylo vyvíjeno přímo pro letoun L-39. Československo se tímto zařadilo mezi pět zemí na světě, které zvládly vývoj a sériovou výrobu vystřelovacích sedadel pro proudové letouny.
7. Filmová a televizní hvězda: L-39 Albatros se objevil hned v několika filmech, včetně českého filmu „Pod nohama nebe" (1983), známé bondovky „Zítřek nikdy neumírá" (1997), a nového pokračování legendárního TOP Gunu z roku 2022, kdy sloužil především pro samotné natáčení letových záběrů a výcvik herců.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.
Autor: Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »