29.8.2021
Potkáte je na letištích téměř všude na světě. A vsaďte se, že těžko budete hledat dva stejné.
Tihle krasavci s křídly s tlustým profilem tvoří stejně pestrou množinu individualit jako jejich stavitelé a piloti. Ale celou tuhle komunitu, letce i jejich stroje spojuje jedno. Létání mají v srdci. Stejně jako člověk, který kdysi tohle letadlo navrhl a amatérským stavitelům věnoval.
Létání s tlustým profilem je v zásadě jako každé jiné. Prostě moc fajn. Letadla Zenair Chrise Heintze jsou snad nejpočetnější ultralehkou konstrukcí na této planetě a blízkém vesmíru vůbec. Na začátku jejich příběhu stála myšlenka jednoduchého, robustního, celokovového a hlavně dobře a bezpečně létajícího lehkého letadla pro domácí stavbu. To znamenalo navrhnout konstrukci umožňující snadnou výrobu se základními konstrukčními a technickými znalostmi a dovednostmi a také s minimem speciálního nářadí.
Stroj, který díky Chrisi Heintzovi vznikl, se stal skutečnou legendou mezi „homebuilty“ neboli, jak se u nás říká, amatérsky stavěnými letadly.
Letadla Chrise Heintze
Za svůj plodný konstrukční život přivedl Chris Heintz na svět celou řadu lehkých letadel. Velmi pěkně je to znázorněno na obrázku Heintzových konstrukcí na webových stránkách výrobce. Tak jak ukazuje přehledný graf, byly některé konstrukční cesty již ukončené, jiné dále pokračují. Na všechny výrobně ukončené typy ale existuje neustálá firemní podpora. Ta je v první řadě informační. Firemní weby jsou neustále doplňované o nové informace, staré zůstávají. Je to jako s americkým dolarem. Platí napořád. Na webech najdete stavební tipy, katalogy dílů, náhradních dílů i doporučených dodavatelů komponent. Dále, jak bylo zmíněno výše, existuje obrovská a aktivní komunita stavitelů i pilotů. Stačí se jen zeptat a jistě se brzy najde někdo, kdo potřebnou informaci ze světa „tlustého profilu“ dodá. Tuto komunitu podporuje firma osobním angažováním jednoho ze synů Chrise Heintze, Sebastiena. V současné době také CEO Zenith Aircraft Company a leteckého nadšence navazujícího na dílo svého otce. No a v neposlední řadě vám na objednávku jsou schopni ve výrobním závodě v Missouri vyrobit v podstatě jakýkoliv chybějící díl. Formy se nevyhazují. Jen to někdy stojí peníze i čas.
Text: Míla Chlan
Foto: Luboš Kubele, Míla Chlan
Celý článek si můžete přečíst na stránkách 10-16ve Flying Revue č. 5/2021. Na stáncích bude časopis ke koupi od 26. srpna 2021. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »