"Naganské" Tu-154 je šťastně v Kunovicích. Mosty i kruhové objezdy konvoj zvládl bezvadně

26.9.2016

Velký přelet, čili přesun „naganského“ Tu-154M z pražského kbelského letiště do Kunovic, je za námi. Trup slavného tučka je po víkendovém přejezdu složen z návěsu v Leteckém muzeu Kunovice a čeká ho opětovná montáž do původní podoby. Pak bude sloužit návštěvníkům muzea.


Podívejte se, jak se padesát metrů dlouhá souprava vypořádala s kruhovým objezdem. Další videa na SlowTv iDNES.cz. 

Největší pozemní letecký náklad v české historii vyjel v pátek přesně v devět hodin z areálu vojenského letiště Kbely, kde ho skupinka nadšenců z Leteckého muzea Kunovice připravovala k přejezdu.

Reklama

Transport cestou nadšeně zdravily stovky příznivců, ostatně mohli jste je vidět na záběrech kamery při on-line přenosu transportu, který jsme vysílali díky serveru Technet.cz (www.technet.idnes.cz). Přenos běžel na videoportále iDNES.cz SlowTv.

Tu-154M OK-BYZ při pozemním transportu z Kbel do Kunovic. Foto: Tereza Šírová pro Technet.czZoom gallery
Tu-154M OK-BYZ při pozemním transportu z Kbel do Kunovic. Foto: Tereza Šírová pro Technet.cz

Do cesty se nepostavila žádná nepřekonatelná překážka, vše bylo dokonale připraveno, spočítáno. Mosty i kruhové objezdy souprava až na drobné výjimky zvládla bez větších obtíží.

Páteční etapa proběhla ve dne, další dvě se pak odehrály v noci. Sobotu souprava strávila na odpočívadle u Břuchotína, následně přes Olomouc dorazila do Kunovic. Tady letadlo vítaly stovky nadšených příznivců, příjezd k muzeu pak završila slavnostní vodní slavobrána.

"Celý přelet proběhl hladce, a to i včetně obtížnějších míst jako jsou kruhové křižovatky, mosty, zúžení v místě prací na silnici, velká města s trolejemi a elektrické vedení nad silnicí. Přepravní firma Universal Transport měla vše perfektně připraveno a jeho řidiči i další zaměstnanci odvedli skvělou práci," pochvaluje si mluvčí Velkého přeletu Tereza Šírová. Letadlo se během transportu chovalo velmi klidně. "Dokonce tak, že i drobnosti, které zůstaly v interiéru, byly po vyložení letadla v Kunovicích přesně na svém místě - tam, kde jsme je nechali před nakládkou," dodává Šírová.  

Kromě trupu, což je nevětší a tedy i pro přesun nejproblematičtější část letadla, bylo třeba do Kunovic dopravit i o statní části letounu. "Centroplány, jedno křídlo a motorové gondoly vyjely v sobotu v noci a přejely z Prahy do Kunovic na jeden zátah," vysvětluje Teraza Šírová. Na hlavní kolonu tedy čekaly na kunovickém letišti s menším předstihem. Ve Kbelích zatím zůstalo ještě jedno křídlo, součásti středního sání a obě ocasní plochy. "Ty odvezeme později," zakončuje mluvčí. 

Trup Tupolevu po příjezdu do areálu muzea pracovníci transportní firmy Universal Transport pomocí jeřábů sňali z návěsu a umístili do jeho nové domoviny. Zde kunovičtí k trupu opět připojí centroplán, křídla, ocasní plochy, motorové gondoly atd. a celý letoun zrenovují. Pak bude přístupný veřejnosti. 

O dalším vývoji vás budeme informovat. 

-fr-

Poděkování: Děkujeme kolegům z Technet.cz za umožnění sledování přímého přenosu z přesunu. 

Flying Revue > Články > Historie letectví > "Naganské" Tu-154 je šťastně v Kunovicích. Mosty i kruhové objezdy konvoj zvládl bezvadně
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: