14.2.2018
Kniha fotografií 312. stíhací perutě RAF Po sedmdesáti letech od prvního pokusu o vydání spatřila nyní v nakladatelství Mladá Fronta světlo světa kniha fotografií legendárního československého fotografa Ladislava Sitenského Peruť 312. Zachytil v ní piloty, stroje, pozemní personál i atmosféru slavné 312. československé stíhací perutě RAF.
Kniha Peruť 312 vyšla poprvé již v únoru 1948, celý náklad šel ale okamžitě do stoupy. Tiskařům se podařilo zachránit a svázat jen několik výtisků, z nichž se staly vysoce ceněné sběratelské exempláře. Po padesáti letech se autorovi šťastnou náhodou vrátila také maketa knihy, kterou kdosi nalezl v popelnici v Českých Budějovicích… Fakticky prvního vydání se tak publikace Peruť 312 díky péči dědiců Ladislava Sitenského dočkala teprve nyní, po sedmi desetiletích. Křest knihy byl zároveň vernisáží výstavy fotografií se stejným tématem.
„K únorovému 70. výročí záměrného zlikvidování prvního vydání knihy jsme společně vnučkou Ladislava Sitenského Adélou Kándlovou připravili v Galerii Lucerna výstavu fotografií ke knize. V úterý tedy proběhly tedy dvě akce, vernisáž výstavy Peruť 312 a slavnostní křest knihy,“ uvedla Magdaléna Deiml, vedoucí marketingu a PR divize Knihy vydavatelství Mladá fronta.
Fotopublikaci pokřtila spolu s Adélou Kándlovou také válečná reportérka a fotografka Lenka Klicperová a paní Milena Grenfell-Baines, Wintonovo dítě a dcera letce RAF.
Pozvánka na křest knihy Peruť 312. Zdroj: MF
Tvůrci obnoveného prvního vydání knihy kladli velký důraz na co nejvyšší kvalitu reprodukce fotografií. Odbornou revizi původních autorských textů provedl a úvodní stať o 312. stíhací peruti napsal významný vojenský historik Jiří Rajlich.
Součástí publikace je rovněž kapitola o příběhu této knihy a stručný životopis Ladislava Sitenského. Zahraničním zájemcům je toto jedinečné obrazové svědectví o jedné z nejvýznamnějších kapitol novodobé české historie zpřístupněno kompletním překladem do angličtiny.
Ladislav Sitenský (1919-2009) publikoval fotografie již od poloviny třicátých let minulého století, jeho prubířským kamenem se stala březnová okupace Československa. Z příjezdu hitlerovské armády do Československa nafotil dva tisíce fotografií. Ještě téhož roku odjel do Francie, kde narukoval do československých jednotek. Po obsazení Francie byl přidělen k letectvu v britském Duxfordu, kde vznikala 312. československá stíhací peruť. Jeho úkolem bylo pořizovat fotodokumentaci.
Za druhé světové války proslul svými snímky dokumentujícími československý odboj na západní frontě. Největší slávu mu přinesly právě fotografie z prostředí letectva, u něhož dva roky působil jako příslušník pozemního personálu 312. perutě. Po návratu do vlasti byl v roce 1946 demobilizován a pracoval jako profesionální fotograf.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »