Počátkem srpna by měl pilot Jiří Pruša přistát na svém pětistém letišti

17.7.2018

500 letišť Jiřího Pruši - rekord   Když si Jiří Pruša loni při Rallye Aéropostale povídal s francouzskou pilotkou Air France, pochlubila se mu, že přistála už na 230 letištích světa. Nedalo mu to a po návratu sečetl letiště zapsaná ve svém pilotním zápisníku také. Došel k číslu 400 a bylo rozhodnuto.

Jiří Pruša u expedičního letounu Dynamic WT-9 registrace OK-LEX.Zoom gallery
Jiří Pruša u expedičního letounu Dynamic WT-9 registrace OK-LEX.

Začali jsme se pídit po tom, jestli podobného nebo vyššího čísla dosáhl i někdo další a zatím jsme nikoho takového nevypátrali. Spojili jsme se tedy s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den, která eviduje české rekordy a vydává obdobu Guinnessovy knihy rekordů - Českou knihu rekordů

Obchodního ředitele agentury Luboše Rafaje náš nápad nadchl a hned souhlasil se spolupráci při registraci rekordu. "Zavolám v červenci," rozloučili jsme se počátkem jara.

Mezitím jsme si s Jiřím Prušou řekli, že 400 je málo a že se tedy pokusíme docílit rovné pětistovky prvních přistání. U každého letiště totiž počítáme do vytčeného počtu pouze jediné přistání - to první. Pokud pěti set přistání dosáhneme, bude se jednat o přistání na skutečně pěti stech různých letištích světa od USA přes Afriku a Evropu po Austráli a Nový Zéland.


Extrémní letiště Jiřího Pruši

Povolanýma očima
”fr_int”

Rekord českého pilota Jiřího Pruši, 500 "pokořených" letišť napříč zeměkoulí je z oblasti jen těžko uvěřitelných výkonů. Přestože v době registrace rekordu bude po uzávěrce podkladů, stihneme tento letecký unikát zveřejnit v připravované publikaci Česká kniha rekordů 6, která vychází 25. 9. 2018.
Těšíme se na spolupráci i na návštěvu dalšího českého rekordmana v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

Luboš Rafaj, www.dobryden.cz

”fr_int”

K dnešnímu dni má "nejmladší" letiště v našem seznamu u sebe číslovku 472, do rekordu Jiřímu Prušovi tedy zbývá přistát ještě na necelých třiceti letištích. "To zvládneme," směje se český letec, fotograf a publicista. Své odhodlání a nadšení přenesl i na Luboše Rafaje z Agentury Dobrý den, takže můžeme plánovat, že registraci rekordu oslavíme za účasti médií počátkem srpna 2018.

» Sledujte speciál 500 letišť Jiřího Pruši, kde budeme dosažená letiště postupně zaznamenávat do interaktivní mapy a také do tabulky, a držte nám palce!

"Je to rekord z oblasti jen těžko uvěřitelných výkonů," říká Luboš Rafaj. Dokonce chce rekord zařadit ještě do letošního vydání České knihy rekordů. "Přestože v době registrace rekordu bude po uzávěrce, stihneme tento letecký unikát zveřejnit v připravované publikaci Česká kniha rekordů 6, která vychází 25. 9. 2018," slibuje a dodává: "Těšíme se na spolupráci i na návštěvu dalšího českého rekordmana v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit!"

Jiří Pruša dosáhl kýženého počtu přistání na různých letištích světa po necelých jedenácti letech motorového létání. "Zaznamenávám letiště od té doby, co jsem v USA dělal pilotní průkaz, tedy od podzimu 2007," říká. Všechna přistání má samozřejmě zaevidována ve svém zápisniku letů. 

Řadu letišť poprvé navštívil v rámci expedic Flying Revue, ať už to byly expedice Evropské ostrovy z nebe (ve spolupráci s iDNES.cz), USA 2016, Karibik 2016, Austrálie 2017, Nový Zéland 2017 a mnohé další. "A letos jsem konečně - v rámci projektu 100 let-100 letišť - přistál také na mnoha českých a slovenských letištích," dodává Pruša. 

Letiště Wales na skutečném konci světa - v Beringově úžině.Zoom gallery
Letiště Wales na skutečném konci světa - v Beringově úžině.
  Cap Juby - ředitelem stanice Aéropostale, do níž toto letiště patřilo, nebyl nikdo jiný než Antoine de Saint Exupéry. Zoom gallery
Cap Juby - ředitelem stanice Aéropostale, do níž toto letiště patřilo, nebyl nikdo jiný než Antoine de Saint Exupéry.
 

Na zapsání rekordu spolupracujeme s pelhřimovskou agenturou Dobrý den.
Na zapsání rekordu spolupracujeme s pelhřimovskou agenturou Dobrý den.

Nejčastěji létá s Dynamicem WT-9 reg. OK-LEX, ve vzdálenějších destinacích si letadlo půjčuje - obvykle Cessnu 172 nebo 182, dříve to byl také Cirrus SR20 či Diamond DA40.

Ona pětistovka v sobě zahrnuje letiště nejrůznějšího druhu. Od těch nejmenších či nejkurióznějších až po ta největší. Namátkou: Barra - letiště na pláži ve Skotsku (v provozu jen při odlivu), Courchevel (altiport v Savojských Alpách - na úspěšné přistání máte pouze jediný pokus, protože stoupající dráha nedává možnost opakovat) či Princess Juliana Airport v Karibiku (ikonická videa s B747 přistávajícím těsně nad pláží).

» Více se dozvíte také v rozhovoru s Jiřím Prušou, který vyjde na webu Flying Revue příští týden.

"Nejvíc ale myslím na ta nejdrsnější," říká Pruša. Mezi ně počítá letiště Wales v Beringově úžině, Furnace Creek v Death Valley, kde teploměr ukazoval 50° C, letiště krále Gustafa III. na ostrově Saint Barthélemy v Karibiku (video), jehož jen 600 m dlouhá dráha začíná na úpatí svahu, po němž k dráze musíte doslova sklouznout, jinak dosednete příliš daleko za jejím prahem a skončíte v moři, které dráhu lemuje na jejím konci, ale také pouštní letiště Cap Juby v Maroku, kde sloužil Antoine de Saint Exupéry.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg
 220pix0.jpg90pix.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Kolekce letišť Jiřího Pruši > Počátkem srpna by měl pilot Jiří Pruša přistát na svém pětistém letišti
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »