27.8.2015
Letošního závodu o Pohár Gordona Bennetta se zúčastní celkem sedmnáct posádek z sedmi zemí.
Než se pustíme do představení posádek, ještě nejprve aktualizace povětrnostních podmínek pro závod. Poslední zpřesnění předpovědi proudění pro sobotu a neděli počítá s několika variantami, z nichž jedna počítá s letem balónů nad naše území, kde se pravděpodobně následně podle aktuálního vývoje rozhodne o jedné z několika dalších variant. Velmi pravděpodobný je směr na Polsko, otázkou je, zda se poletí více na sever, nebo jižněji. Ve hře zůstává i varianta s letem směrem na Slovensko, nejasná zůstává i rychlost vzdušného proudění v této části závodu.
Podívejme se nyní na letošní startovní pole. Soupis startujících posádek je následující (jsou uvedeny v pořadí, v jakém budou zítra v Pau startovat):
1. USA-2: White/Sullivan
2. Polsko-1: Zapart/Davidziuk
3. Švýcarsko-2: Tieche/Sciboz
4. Belgie-1: De Cock/Peirsman
5. Francie-3: Péterlé/Pelard
6. Německo-1: Eimers/Zenge
7. Rakousko-1: Sturzlinger/Herndl
8. Španělsko-1: Gonzales/Aguirre
9. USA-1: Bryant/Wilson
10. Polsko-2: Rekas/Bogdanski
11. Švýcarsko-1: Frieden/Witprachtiger
12. Belgie-2: Dobbelaer/Spildooren
13. Francie-1: Leys/Houver
14. Německo-3: Hilbert/Haggeney
15. Švýcarsko-3: Gschwendtner/Tschuppert
16. Francie-2: Joubert/Moine
17. Německo-2: Lausch/Lausch
A co k letošnímu startovnímu poli říká jeden z nestorů českého balonářství a spolupracovník redakce Jan Smrčka:
"Mezi horké favority letošního závodu považuji posádky: Německo 1 (piloti Eimers a Zenge) Wilhelm Eimers je několikanásobným a loňským vítězem, několikrát obsadil rovněž druhé a třetí místo, je vždy velkým favoritem. Francie 1 (piloti Leys a Houver) Vincent Leys jeho velkým dlouholetým rivalem Wilhelma Eimerse, při startu z Francie se bude snažit o to více. Oba tito velcí favorité mají zkušeností na rozdávání, sehraný tým a silnou a zkušenou pozemní podporu. Vincent Leys jako tradičně poletí na speciálu vlastní výroby, při jehož výrobě klade důraz na úsporu hmotnosti a funkčnost. Má tedy k dispozici lehký balon a ultra lehký koš. Willi Eimers pak spoléhá na seriový a spolehlivý výrobek firmy Woerner Ballon.
V závěsu za těmito dvěma týmy jsou další, z nichž rovněž každý může zvítězit. Patří sem především týmy Německo 2 (Lausch a Lausch), spolehlivý a velmi sehraný tým s vynikajícími výsledky, Belgie 1 (De Cock a Piersman), Švýcarsko 2 (Tiesche a Sciboz) a USA 1 (Bryant a Wilson). Nevýhodou amerických posádek bohužel je, že si při startech v Evropě pronajímají balony svých kolegů a seznamují se s nimi až za letu. Tento hendikep ovšem vyronavají mimořádným nasazením.
Foto: Cheryl White - Cheryl White a Mark Sullivan během loňského ročníku kdesi nad Itálií
Hodně zvědavý jsem pak na výsledek dalších posádek, které mohou překvapit. Patří mezi ně například oba polské týmy. Vloni letěli piloti Rekas a Zapart spolu, letos letí každý s vlastním balonem, Rekas s kopilotem Bogdaňskim a Zapart jako pilot s kopilotem Dawidziukem. Jako tým budou určitě velmi silní a navazují na výsledky Poláků ve 30. a 70. letech. Takto silný tým dosud neměli a je zřejmé, že mají mimořádnou motivaci podepřenou státními dotacemi. Rekas a Zapart vloni skončili na 5. místě, což považuji za mimořádný výkon.
Foto: Kurt Frieden - Kurt Frieden a Pascal Witpraechtiger
Jsem zvědav i na tým USA 2 (White a Sullivan). Cheryl White je velmi milá Texasanka a dlouho létala jako kopilot Marka Sullivana, nyní si role prohodili. To ukazuje jejich sehranost a považuji to za Markovo gentlemanské poděkování za dlouholetou spolupráci. Padesátý ročník Poháru Gordona Bennetta jsem s nimi absolvoval jako člen doprovodu. Mark Sullivan pochází z Nového Mexika, má na starosti plynovou sekci FAI a je jedním z ředitelů Albuqueque Balloon Fiesty (největší balonový svátek na světě). Umisťují se pravidelně za největšími favority.
Po dlouhé době startuje Rakousko. Gerhard Schturlinger startuje po dlouhé odmlce, jeho balon si obvykle pronajímal Mark Sullivan. Letos má dobrý tým a držím mu palce, stajně jako Polákům.
Účast Španělů je pak milým překvapením.
Některé týmy mi však ve startovním poli chybí. Například tým USA 3, neboť Američané mají většinou plný počet tří posádek. To, že se letos účastní jen dva týmy je nečekané, možná to ukazuje, že neproběhlo nominační kolo a jede ten, kdo dá dohromady peníze. Chybí i Rusové. Vloni startoval Leonid Tuchtaev z “Továrny na rekordy”, uletěl několik desítek kilometrů a přistál mezi prvními. Svůj hlad po létání si však spravil přeletem Tichého oceánu v lednu letošního roku, který absolvoval spolu s Troyem Bradleym. Ve startovím poli mi chybí i italský tým, který vloni vedl Giovanni Aimo, obrovský balonový nadšenec, který přivedl bolonové létání do Itálie."
Nezbývá než popřát všem zúčastněným posádkám šťastný let a bezpečná přistání.
Text: Jan Smrčka a Michal Beran
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »