10.9.2017
Gordon Bennett Cup 2017: Skvěle zaletěli v nejprestižnějším závodě balónů na světě, Gordon Bennett Cupu 2017, čeští piloti Jan Smrčka a Aleš Vašíček. Dlouho dobu se drželi na čele závodu, nakonec ve vzduchu strávili 23 hodin a uletěli 1077 km, což je třináctá nejdelší vzdálenost mezi 21 startujícími posádkami. Vítězství berou Francouzi Leys s Houverem.
Dlouhou dobu Češi letěli v první trojici, několikrát dokonce na stránce Live trackingu u jejich balónu svítila korunka vedoucí posádky. Nad Polskem však museli několikrát regulovat směr letu, jelikož museli směřovat do úzkého koridoru mezi Kaliningradskou oblastí a Běloruskem. Jak Kaliningrad, tak Bělorusko patřily mezi no-go zóny, do nich balóny nesměly vletět. "Museli jsme kvůli tomu několikrát stoupat a klesat, což nás stálo hodně zátěže a plynu," řekl po přistání u města Włocław hlavní pilot Jan Smrčka. Nedostatek obého je pak přiměl k přistání zhruba 140 km severozápadně od Varšavy.
Flying Revue je mediálním partnerem českého týmu. Let Jana Smrčky a Aleše Vašíčka jsme sledovali v on-line speciálu.
Přesto si vedli výborně a byť po probdělé noci ve výšce dva až tři tisíce metrů byli velmi vyčerpaní, mohli být jako historicky první český tým, který se nejproslulejšího závodu plynových balónů na světě zúčastnil, s výsledkem spokojeni. "Třinácté místo při první soutěžní účasti v tomhle super závodě, to je skvělé," napsal do redakce člen pozměního týmu Tomáš Sitta.
Na místě přistání natáčela Wloclawska internetova televize q4.pl. Zdroj: Q4x4, YouTube
Logo české posádky. Zdroj: DvouFousáči.com
Na místě přistání už je čekali členové místního aeroklubu, kteří našim pilotům zajistili uskladnění balónu na letišti. "Kluci z letiště Kruszcyn, Aeroklub Włocławski, nás viděli přistávat a sjeli se na pomoc. Lítají i s balónama, tak vědí, že s přistáním začíná šichta. Počkali do tmy, než jsme v hejnech komárů v poli jakéhosi kopru sbalili balón. Přívěs s balónem jsme pak nechali na jejich letišti a ještě nám našli hotel. Ráno jsme na letišti posnídali a dostali od nich trička a pozvání na balónové závody. Od Poláků bychom se měli učit pohostinnosti," svěřil se Aleš Vašíček.
Příští rok bude nejprestižnější světový závod plynových balónů Gordon Bennett Cup startovat z Francie. Pohár totiž letos za nejdelší let získala francouzská posádka Vincent Leys a Christophe Houver, piloti balónu FRA-1. Leys s Houverem jako jediní ze všech jedenadvaceti v pátek odstartovavších posádek provedli na cestě z Polska směrem k pobaltským republikám Lotyšsku, Litvě a Estonsku svůj balón úzkým koridorem mezi dvěma jen třicet kilometrů vzdálenými no-go zónami - Kaliningradskou oblastí a Běloruskem.
Francouzi uletěli 1 834,72 km, o 31 km více, než loňští vítězové, Švýcaři Kurt Frieden a Pascal Witprächtiger. Ti zvítězili dvakrát po sobě - v roce 2015 uletěli 2080,8 km, loni pak 1803,4 km. Letos skončili v balónu SUI-1 druzí, když uletěli 1366,8 km a přistáli nedaleko před polsko-litevskou hranicí. Třetí pořadí berou Španělé Anulfo Gonzales Redondo a Angel Aguirre Rial (ESP-1), kteří od Lodže směrem k Litvě trasu Švýcarů vícěméně kopírovali a uletěli celkem 1334,2 km.
Trasa závodu díky meteorologické situaci zavedla posádky balónů i nad Česko, takže v sobotu dopoledne mohli čeští fanoušci některé z balónů zachytit. Ze švýcarského Gruyères totiž závodníci zamířili přes Bavorsko na Šumavu, nad Českem pak letěli kolem Prahy. Následně se trasy jednotlivých balónů více rozevřely. Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem minuli z jihovýchodu Prahu, namířili k Pardubicím a u Nového Města nad Metují přeletěli do Polska, kde v sobotu vpodvečer přistáli. Trasu přes Česko určil pořadatel závodu v závislosti na pohybu vzdušné masy od jihozápadu na severovýchod.
Jan Dvořák
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »