7. srpna odešel významný český letecký konstruktér prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc.

13.8.2022

7. srpna odešel do leteckého nebe prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc.

Autor letadla KP2U SOVA, Evektorské VUT100  a řady dalších projektů. Pan statik z LETu Kunovice - vedoucí oddělení pevnostních výpočtů Letu, zakladatel a ředitel Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přečtěte si více o něm v našich článcích:

 píštěk1.jpg

Reklama

V Boleslavi bylo vyhlášeno 100 leteckých osobností století, letadlem století je Blaník

 Prof. Píštěk po většinu svého tvůrčího života působil v leteckém průmyslu (zejména v LETu Kunovice), kde se podílel na vzniku celé řady letounů – např. i L-410, nebo L-610. Po příchodu na akademickou půdu v této činnosti pokračoval a stál např. za zrodem letounu VUT100 Cobra či řady experimentálních letounů VUT. Jak se p. profesor Píštěk dostal k létání a jaký vztah má k letadlům jeho rodina? Přečtete si starší rozhovor pro portál zVUT.cz!

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

  • Narodil se 1. června 1937 v Boršicích na Uherskohradišťsku.
  • Chodil na leteckou průmyslovou školu v Praze, středoškolská studia zakončil v roce 1957 maturitou v oboru Stavba letadel na Průmyslové letecké škole v Uherském Hradišti.
  • Po střední škole nastoupil do Letu Kunovice, při zaměstnání studoval Stavbu letadel na Vojenské akademii, kde promoval v roce 1965.
  • V Letu Kunovice působil do roku 1990, kdy na vlastní žádost odešel z pozice hlavního konstruktéra. Stál zde u zrodu letounů L-410 a L-610.
  • Rok strávil v otrokovické společnosti Moravan jako vedoucí projektu letounu nové generace Z-80 a Z-90.
  • V roce 1991 přešel z praxe na akademickou půdu, působil mj. jako ředitel Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
  • Navrhoval a řídil výrobu nejúspěšnějších českých letounů, a to jak v průmyslovém, tak akademickém prostředí.
  • Získal mnoho prestižních diplomů, ocenění a medailí za zásluhy v oblasti leteckého průmyslu, v roce 2002 získal spolu s firmou Evektor ocenění Česká hlava za vývoj a realizaci letounu VUT 100, o sedm let později například Zlatou medaili pro osobnost za celoživotní technickou tvůrčí práci a inovační činy. Ve stejném roce se stal Osobností českého letectví, v roce 2011 získal Cenu města Brna v oblasti technického pokroku, v roce 2013 se stal Osobností Zlínského kraje.
  • Ve volném čase se věnoval pěstování a výrobě vína.

 Čest jeho památce

Autor: Jaroslav Dostál

  Zoom gallery

 

 

 

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > 7. srpna odešel významný český letecký konstruktér prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc.
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: