1.3.2019
Letiště Václava Havla Praha Ztratilo se vám po příletu do Prahy zavazadlo? Pátrání po něm je od nynějška jednodušší a mělo by být i efektivnější - díky nově zprovozněným samoobslužným reklamačním kioskům.
Skoro vždycky je to chvilka napětí. Stojíte po příletu u výdejového pásu zavazadel a čekáte, kdy z útrob letiště vyjede právě to vaše. V drtivé většině případů je vaše čekání korunováno úspěchem, může se ale stát, že žádná další zavazadla už se na pásu neobjevují a vy přesto máte prázdné ruce. Letiště Vácalva Havla pro tyto případy jako jedno z prvních letišť ve střední Evropě nyní přišlo s technologickou novinkou, jejímž prostřednictvím ztrátu zavazadla můžete reklamovat - samoobslužným kioskem.
» Přečtěte si: Královna nebes slaví. První Boeing 747 poprvé vzlétl přesně před padesáti lety
Kiosek pro ohlášení ztráty zavazadla na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
Kiosky jsou na letišti zatím dva, jeden na Terminálu 1, druhý na Terminálu 2, vždy v celním prostoru v blízkosti pásů pro výdej zavazadel. V kiosku zadáte reklamaci a po síti se rozběhne pátrací akce. Po nalezení vám zavazadlo doručí až domů.
"Cestující, kteří po příletu v rámci Schengenského prostoru nenajdou na výdejovém pásu svá zavazadla, mohou v reklamačním formuláři v kiosku uvést i adresu, kam chtějí zavazadla doručit," vysvětluje tisková mluvčí Czech Airlines Handling Kateřina Pavlíková. Výhoda kiosků spočívá i v tom, že kiosek informaci o ztraceném zavazadle automaticky předá všem handlingovým společnostem, které odbavovaly lety, na které cestující nastoupil před jeho samotným přistáním v Praze.
"Velmi se tak zjednoduší předávání informací v případě, že cestující ztratil zavazadlo v rámci přestupního letu," říká Tomáš Vláčil, ředitel provozu terminálů Letiště Praha.
Nové kiosky, které zatím pracují ve zkušebním režimu, umožňují vyplnění on-line formuláře v devíti světových jazycích, což by mělo pomoci s reklamací zavazadel cestujícím z neanglicky hovořících zemí.
» Přečtěte si: Proč by ve vaší pilotní výbavě neměla chybět aplikace VFR Communication
Do testovacího režimu se zapojily například společnosti Air France/KLM, Lufthansa, Swiss Air Lines, Austrian Airlines, SAS nebo airBaltic, a pochopitelně obě handlingové společnosti, které na největším českém letišti působí, tedy Menzies Aviation a Czech Airlines Handling.
Obě posledně jmenované společnosti se na zprovoznění kiosků podílely i finančně. Podobné kiosky najdou cestující například ve Skandinávii nebo na Novém Zélandu.
On-line kiosků pro cestující najdete ale v terminálech ruzyňského letiště více. Kromě check-in terminálů, které už cestující mohou využívat delší dobu, zde na přelomu roku uvedli do zkušebního provozu také informační kiosky. Ty vám nabízí možnost videohovoru s pracovníkem informací, ale nemusíte absolvovat nezřídka mnoho desítek metrů k nejbližíš informační přepážce. To může být v situaci, kdy vás začíná tlačit čas, docela příhodné. Virtuální informační služba má podobu kiosku s velkým LCD displejem a funguje na principu videohovoru s živou informační agentkou nebo agentem na vzdáleném pracovišti.
Virtuální informační služba cestujícím poskytuje například aktuální informace o odletech a příletech včetně informací o svém letu, poskytovaných službách nebo dopravě z letiště. Poradí rovněž s orientací na letišti, nasměruje ke správné odbavovací přepážce nebo odletové čekárně.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »