21.12.2014
Letecké snímkování a laserové skenování bylo po dlouhá léta doménou velkých a těžkých typů, popřípadě vrtulníků. Dnes na jejich místa nastupují lehčí stroje, přinášející s sebou i výhodu levnějšího provozu.
Když jsem na sklonku léta 2009 dostal možnost poprvé letět s novým dvoumotorovým letounem Tecnam P2006T, prvním dojmem byla výborná ovladatelnost. To, že výcvik k získání licence MEP VFR/IFR díky tomuto stroji bude nejen příjemnější pro žáka i instruktora, ale také pro peněženky studentů, bylo zřejmé na první pohled. První let do mé oblíbené destinace EDFR tyto předpoklady zcela potvrdil. Při letu ve FL 85 na cestovním režimu nás oba motory Rotax 912 S požádaly o 30 l Naturalu za hodinu. Při plných nádržích jsme však stále měli možnost naložit 280 kg. S objemem nádrží 2× 97 l to znamená výdrž více než 6 hodin. Tolik hodin pro cestovní let málokdy potřebujete, takže pro většinu letů máte k dispozici skutečně čtyřmístné letadlo.
Bylo tedy jen otázkou času, kdy se Tecnam P2006T dočká modifikace, která využije jeho potenciál i k plnění jiných misí než je výcvik a cestování. Neustále se zvyšující ceny pohonných hmot tento vývoj urychlují. Netrvalo dlouho a ve vzduchu se objevil první Tecnam MMA, tedy Multi Mission Aircraft. Pomohla tomu ještě jedna vlastnost, které jsem při svém prvním letu nevěnoval příliš pozornosti, ale která je pro určité práce více než důležitá. P2006T umí letět pomalu. Snímkování a velká rychlost totiž nejsou zrovna velcí kamarádi, letět pomalu je v takovém případě výhoda. Minimální rychlost mise může být 64 KIAS. Nápad byl na světě, modifikace pro letecké snímkování, verze pro pátrání a záchranu, laserové skenování, na tom všem začala pracovat firma Airborne Technologies v rakouském Wiener Neustadtu. Již právě na podzim roku 2009 byl deklarován záměr instalace kamery FLIR a satelitního systému Scotty. Již na veletrhu ILA Berlín na jaře roku 2010 stál Tecnam MMA, hotový, sice ne plně certifikovaný, ale schopný předváděcích letů.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »