17.3.2017
Téměř dvě desítky pilotů, konstruktérů a dalších odborníků v letectví ocenili za jejich práci poslanci Parlamentu České republiky. Mezi oceněnými jsou i Josef Pavlík a Václav Vašek, jejichž vzpomínky patří k nejúspěšnějším článkům Flying Revue.
Za službu v armádě, ať už jako pilota či později jako instruktora létání i za jeho pedagogickou a publicistickou činnost ocenili poslanci Josefa Pavlíka, plk. v.v., jehož vzpomínky na létání se vzdorovitým letounem Avia S-199 jste mohli na stránkách Flying Revue číst ve čtyřdílné sérii článků.
Václav Vašek, plk. v.v., který v současnosti působí na Úřadu pro civilní letectví, si z poslanecké sněmovny odnesl ocenění za jeho pilotní umění a za službu letectvu i v pozdější době, kdy měl na starost například dělení letectva po rozdělení Československa. Jeho vzpomínky na dobu, kdy byl elitním pilotem MiG-29, i na dobu pozdější si můžete přečíst na Flying Revue zde.
Ocenění poslanci udělili i Ing. Robertu Theinerovi, jenž dokázal přivést na svět světem obdivovaný projekt Albi UL-39, stroj, jenž názvem i designem odkazuje na proudový cvičný letoun L-39 Albatros, díky unikátní konstrukci a pohonu však splňuje podmínky kategorie ultralehkých letounů a mnoha pilotům UL může v budoucnu splnit sen létat ve stroji, jenž vypadá jako proudový letoun, ač jeho pohonná jednotka pracuje na principu dmychadla poháněného pístovým motorem. O Albim čtěte například zde.
Za dlouholetou činnost při restaurování a záchraně historických letadel československé výroby si ocenění odnesl letecký nadšenec Marcel Sezemský. "Snažím se zachovat, připomenout a obnovit historii československého letectví, která je velmi bohatá a která je, myslím si, dnes už trochu zapomenutá právě v kontextu amerických letadel, německých letadel, ruských letadel," řekl Sezemský. Laická veřejnost podle něj na tuto historii zapomíná. Ocenění vztáhl i na svůj tým. "Sám bych v té dílně nic neudělal," poznamenal.
Pro ocenění si přišel i akrobatický pilot Martin Šonka, jenž udělal radost českým fanouškům prvenstvím v prvním letošním závodě seriálu Red Bull Air Race. "Já jsem samozřejmě nadšený, je to pro mě obrovská pocta," řekl ČTK a Českému rozhlasu. Jak řekl, nemyslí si, že by dělal něco nebezpečného. "Dneska ráno, když jsem jel do Prahy, tak jsem si připadal víc ohrožen než ve svém letadle deset metrů nad zemí," řekl. Nejdůležitějším pravidlem podle něj je nepřeceňovat své schopnosti. "Bát se člověk nesmí," uvedl. "Mám samozřejmě obrovský respekt. Vím, že velice snadno, když člověk opomene některá z těch důležitých pravidel, tak to nebezpečné být může, ale já se je snažím neopomínat. Takže já lítání zbožňuju a rozhodně se v letadle nebojím," dodal.
Martin Šonka shodou okolností před několika dny převzal i titul Letecká osobnost roku, který každoročně uděluje Aeroklub ČR, Letecká amatérská asociace, Klub leteckých novinářů. Více zde.
Za úspěšnou činnost leteckého konstruktéra ocenění obdrželi bratři Ivan a Václav Brandejsovi nebo konstruktér Jaroslav Dostál. Ivan Brandejs vyjádřil naději, že bude moci v budoucnu podílet na dalším rozvoji ultralehkého letectví a technologií, které se do něj zavádějí. "Máme svoje roky, ale věřím, že u toho ještě nějakou chvilku vydržíme," řekl jeho bratr. Za dlouhodobé vynikající pracovní výsledky ve státním podniku Řízení letového provozu se dostalo ocenění Ladislavu Regentovi. "Nejvyšším oceněním je, když v daném roce nedojde k žádné kolizní letecké situaci," poznamenal při jeho přebírání.
Za vynikající práci zkušebního pilota obdržel ocenění letec Emil Přádný, za přípravu vysokoškolských odborníků vyznamenal podvýbor docenta Luboše Janka z ČVUT, dalším vyznamenaným pedagogem byl Jan Kadeřábek za rozvoj oboru provoz a ekonomika letecké dopravy na Vyšší odborné škole a střední průmyslové škole dopravní v Praze.
Seznam všech oceněných:
Blahopřejeme!
-fr-
zdroj: ČTK, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
foto: PSP ČR
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »