1.11.2017
Každý, kdo alespoň na chvíli měl to štěstí nahlédnout do světa létání, se neubránil okouzlení tímhle tak trochu nadpozemským životem. Česká televize v šestidílném dokumentu Život ve vzduchu mapuje neobyčejnou planetu s názvem Letiště Václava Havla. Flying Revue bude nyní ve spolupráci s ČT před každým dílem série přinášet svým čtenářům upoutávku.
Teaser série dokumentů ČT Život ve vzduchu
Letiště je mozaikou profesí, které se podílejí na jeho chodu. Příběhy lidí pracujících na pražském Letišti Václava Havla spojuje téma zodpovědnosti i okouzlení „životem ve vzduchu“. Seriál přibližuje zákulisí tohoto trochu tajuplného světa. Ukazuje každodenní chod letiště, řešení krizových situací nebo propracovaný systém zajištění bezpečného provozu a komfortu pro pasažéry.
Každý z dílů přiblížuje dvojici lidí, bez nichž by žádné letadlo nemohlo vzlétnout – ať už je to pilot nebo letuška, mechanik, kontrolor letištní plochy nebo třeba hasič či sokolník. Každý má v propracovaném systému místo a jeho pozice je nenahraditelná.
„Chceme divákům představit zákulisí letiště prostřednictvím vybraných pracovníků. Dostat se s kamerou do míst, kam se běžný cestující nedostane, je totiž nesmírně vzrušující,“ vysvětluje režisér David Bonaventura a dramaturg Filip Novák jej doplňuje: „Byl jsem překvapen, jak je letiště obrovský, ale jednotný organismus. Je to vlastně takové město ve městě. Je v něm k nalezení vše, co by takové město mělo mít, ale všechno podléhá velmi přísným bezpečnostním pravidlům, ze kterých personál ani trochu nesleví.“
Ve třetím díle seriálu Život ve vzduchu se s Jaroslavem podíváte mezi letištní hasiče a s Petrem do Czech Airlines Technics.
Zdánlivě normální, rutinní provoz letiště se v průběhu seriálu odhaluje stále více jako neustávající drama, jako nikdy nekončící řada drobných i větších problémů a situací, které je třeba řešit precizně, rychle a také maximálně diskrétně.
Cyklus představí zaměstnance od těch, kteří cestujícího provází hned od počátku jeho cesty, přes piloty až po šéfa Centrálního dispečinku, který se stará o plynulý provoz nad letištěm a jeho okolím.
Diváci poznají také letištního inženýra Romana, jehož dědeček, generál Karel Kuttelwascher, řečený „Kut", byl v době druhé světové války leteckým esem britského královského letectva RAF. Roman sám sice nelétá, ale zase přímo na letišti chová včely. Díky nim tak ví, zda zplodiny z letadel nekontaminují okolní životní prostředí.
-fr- ve spolupráci s ČT
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »