21.12.2014
Pokud máte v oblibě techniku z období studené války, a chcete vidět celou kolekci letecké techniky z obou stran železné opony na jednom místě, máte štěstí. Muzeum L.+P. Junior v Hermeskeilu není z ČR zase tak daleko a naleznete tam opravdu téměř vše.
Úvodník tohoto článku rozhodně není nadsazený. Muzeum, které v roce 1973 založili Leo a Peter Juniorovi, zabírá pozemek s úctyhodnou rozlohou 73 000 m² a naleznete v něm aktuálně 113 vystavených i skrytých letounů a vrtulníků. Celosvětově je muzeum největší soukromou sbírkou a svou velikostí nemá v Evropě konkurenci.
Výstavě dominují letouny a vrtulníky sloužící na obou stranách opony. Při studování historie velmi překvapí, že do roku 1990 zde nebyl jediný „východní“ letoun, a o pouhé dva roky později jich majitel nasbíral už dvě desítky. Dnes expozice návštěvníkům přímo vnucuje srovnání bývalých rivalů z obou politických táborů. Kdo ale chce do Hermeskeilu vyrazit, ať si na prohlídku vyčlení dost času. Přeci jen sto letounů si nějakou dobu žádá. Tím spíše, když v muzeu nalezneme sice známé, ale v muzeích ne zase tak často vídané typy, a historie velké části z nich je neuvěřitelně pestrá. Oddych zmoženým návštěvníkům nabízí stylová kavárna s bufetem uvnitř repliky supersoniku Concorde před vstupem a množství laviček v areálu.
Vzhledem k rozloze si majitelé muzea mohli dovolit vystavit i řadu dopravních letadel. V hale je ukryt Junkers Ju-52/3m s imatrikulací D-CIAD. Ten ale vychází ze španělské kopie CASA 352L a pouze nese zbarvení německých letounů. V hale je též umístěn An-2, který byl prvním kusem dodaným maďarskému letectvu. V roce 1956 byl letoun připraven vysadit parašutisty na potlačení národního povstání, po vyřazení od letectva sloužil v aeroklubu, odkud jej získalo muzeum. Ve venkovní expozici zaujme Douglas DC-3 v barvách jordánského královského letectva.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »