18.3.2016
Vlak na leteckém webu? Ten legionářský právem. Flying Revue totiž podporuje vznik filmu Legionáři, legiovlak je pro film důležitý, takže ho společně s tvůrci filmu sledujeme.
Jihočeské Strakonice se staly první zastávkou na letošní trase Legiovlaku, který od loňského roku putuje po krajských a okresních městech České republiky.
Jedná se o ambiciózní projekt Československé obce legionářské, která si předsevzala vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. Legií a připomenout tak život a boj legionářů. Mezi prvními návštěvníky, kteří si prohlédli vlak během slavnostního otevření nechyběl například strakonický starosta Břetislav Hrdlička, obchodní ředitel českobudějovického Regionálního obchodního centra Českých drah Jiří Kafka či velitel 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Vladimír Barca.
Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku přičemž v loňském roce navštívil celkem deset měst, mimo jiné Prahu, České Budějovice, Hradec Králové nebo Liberec. V letošním roce se po Strakonicích, kde bude k vidění do 20. března, vydá do Písku a poté navštíví i Kladno, Příbram a Beroun. Jeho cesta skončí až v roce 2020.
Legiovlak se v současné podobě skládá z dvanácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon čs.legií. Podobnými vlaky se čs. legionáři přepravovali v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, přičemž průjezd si často musely vynutit bojem. Legiovlak je nyní sestaven z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Během letošního roku se pak jeho součástí stanou další dva nově zrekonstruované vozy a pátrání po vhodné dobové parní lokomotivě dále probíhá.
Ve všech vozech čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, originální dobové exponáty a v neposlední řadě též informační panely s texty a fotografiemi mapujícími jednotlivé etapy epické cesty československých legií ze západních částí Ruska až do dálněvýchodních přístavů.
Legiovlak je na jednotlivých zastávkách přístupný zdarma. Cílem projektu je nejen připomenout důležitou a přitom dlouhodobě opomíjenou kapitolu našich dějin, ale i zaujmout také mladou generaci. A daří se mu to, což nám potvrdil i jeden z průvodců a vedoucí směny v době naší návštěvy Zdeněk Votava. „Vzpomínám si na exkurzi pro jednu třídu, která moc nespolupracovala. Odpoledne pak ale přišlo několik žáků individuálně s tím, že se styděli před svými spolužáky. Přišli sami, dobrovolně a zajímalo je to,“ říká muž, který s legionářským muzeem na kolejích, jak je Legiovlaku přezdíváno, objel již vloni velký kus republiky a dodává: „Zájem o Legiovlak a příběh čs. Legií je velký. Věk přitom nerohoduje.“
Činnost leteckých oddílů čs. legií je neméně fascinující součástí celého jejich příběhu. Redakce časopisu Flying Revue v současné době pracuje na článcích věnujícím se právě této tématice. Články budou v časopise zveřejněny v druhé polovině roku 2016. Info o Flying Revue návštěvníci vlaku najdou i v legiovlaku.
Michal Beran, šfr. Flying Revue
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »