Konjukov zpátky nad Austrálií

23.7.2016

Konjukov zpátky nad Austrálií

Po napínavých událostech středy a čtvrtka přinesl páteční den trochu uklidnění a dnes nad ránem našeho času i pocit vítězství. Fedoru Konjukovovi se podařilo dostat do správného proudění a balón mířil správným směrem, nad Austrálii. Dnes v 03.42 (UTC) přeletěl balón pobřeží Austrálie nedaleko Perthu a směřoval k místu, kde vzduchoplavec před jedenácti dny odstartoval.

Místo nedaleko Northamu, kde Konjukov ke svému pokusu o oblet zeměkoule odstartoval, minul balón v minimální vzdálenosti v 05:00 (UTC) a zatím pokračuje dál pokračuje v letu. Komentář Jana Smrčky k posledním dvěma dnům letu Fedora Kunjukova: "Ještě 21. července byl let velmi dramatický. Přestože se podařilo vzduchoplavci poměrně přesně sledovat trajektorii letu doporučenou jeho meteotýmem, dostal se balón kolem 01:00 (UTC) znovu do velmi silné bouře. Situaci navíc komplikoval fakt, že stejně tak, jak to zažila řada vzduchoplavců při obdobných letech už před ním, Fedor neměl již po řadu hodin funkční vytápění gondoly. Všechna voda v gondole byla zmrzlá, ale přesto bylo nutno zabránit dehydrataci, už kvůli tomu, aby se předešlo vzniku omrzlin. Fedor si tak musel vodu rozehřívat s pomocí hlavních hořáků. V extrémně nízkých teplotách přestaly také fungovat LCD displeje některých přístrojů."

konjukov_3_web.jpg

"Situace se však rychle obracela k lepšímu," pokračuje Jan Smrčka. "Přesně podle meteopředpovědi Davida Dehenauwa se balón po dosažení 60° jižní šířky se balón stočil nejprve východním směrem a krátce poté zamířil rychlostí 220 km/h k západní Austrálii. Zcela vyhráno však ještě nebylo, neboť stále bylo nutno se ještě v závěrečné části letu vyrovnat se vzdušnými proudy vanoucími těsně jižně od Australského pobřeží východním směrem. Plán byl zahájit klesání v brzkých ranních hodinách 23. července západoaustralského času, a tím se z tohoto proudění dostat. Konjukovův podpůrný tým v této části letu velmi úzce spolupracoval jak s Australian Maritime Safety Authority, tak s řízením letového provozu v Melbourne. Tak, jak se balón přibližoval k australskému pobřeží, ve středisku podpůrného týmu opět začalo být tématem dosažení rekordního času. To v uplynulých dnech ustoupilo snaze dostat především vzduchoplavce zpět na zem živého a v pořádku."

Fedor se přiblížil k australskému pobřeží rychleji, než se předpokládalo, i tak však z Perthu vzlétla letadla k uvítání ruského vzduchoplavce. Podpůrný tým aktuálně řeší možná místa přistání. Rekord v rychlosti obletu již padl, to bylo jasné hned poté, co Fedor proletěl nedaleko místa startu. Zatím balón směřuje dále do australského vnitrozemí. V 07:25 (UTC) byl ve výšce 2967 m nad mořem a pokračoval v klesání. Podle všeho k přistání dojde dnes v oblasti mezi městy Wialki a Bonnie Rock.

Jan Smrčka, Michal Beran

Zdroj: konyukhov.ru, my.yb.tl/RRTW2016

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Balónové létání > Konjukov zpátky nad Austrálií
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »