Gordon Bennett Cup 2018: pohled do historie

14.9.2018

Po startu. Po startu.
Po startu.
Rok 1906. První závod o Gordon Bennettův pohár startuje z Paříže.Rok 1906. První závod o Gordon Bennettův pohár startuje z Paříže.
Rok 1906. První závod o Gordon Bennettův pohár startuje z Paříže.
Vše připraveno ke startu jednoho z prvních závodů o Gordon Bennettův pohár.Vše připraveno ke startu jednoho z prvních závodů o Gordon Bennettův pohár.
Vše připraveno ke startu jednoho z prvních závodů o Gordon Bennettův pohár.
Před startem v Ženevě v roce 1922. Americká posádka Carlton Bond a Oscar Westover.Před startem v Ženevě v roce 1922. Americká posádka Carlton Bond a Oscar Westover.
Před startem v Ženevě v roce 1922. Americká posádka Carlton Bond a Oscar Westover.
Závod dokázal vždy přilákat velké množství lidí.Závod dokázal vždy přilákat velké množství lidí.
Závod dokázal vždy přilákat velké množství lidí.
Před startem.
Před startem.
Napouštění balónů před startem jednoho z předválečných závodů.
Napouštění balónů před startem jednoho z předválečných závodů.
James_Gordon_Bennett, Jr.
James_Gordon_Bennett, Jr.

Gordon Bennett Cup 2018  Jen několik týdnů zbývá o startu letošního závodu o Gordon Bennettův pohár v balónovém létání. A česká posádka Jan Smrčka a Aleš Vašíček bude opět u toho. 

Závody o Gordon Bennettův pohár jsou v současné podobě skvělým mixem starosvětské romantiky klasického balónového létání s plynovými balóny a nejnovějších technologií, které umožňují fanouškům závodu sledovat posádky na jejich cestě nad Evropou online a jednotlivým týmům sdílet zážitky z letu s fanoušky prostřednictvím sociálních sítí nebo webových stránek. Ale jaké byly kdysi začátky toho všeho? 

James Gordon Bennett, Jr. byl americký informační magnát konce 19. století. Století páry, výstav, rychlosti, pokroku. Jeho noviny informovaly o technických převratných novinkách a on se rozhodl vývoj ještě trochu popostrčit. Vypsal celou řadu mezinárodních pohárů, jejichž účelem bylo dosáhnout dalších zlepšení v různých odvětvích průmyslu a především dopravy. Letecký průmysl však v roce vzniku poháru (1906) reprezentovaly jen balon a vzducholoď a právě pro balóny byl pohár vypsán. A včem vlastně alony soutěžily? V délce letu, respektive uletěné vzdálenosti. 

Gordon Bennett Cup podruhé
”fr_int”

Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem budou v Gordon Bennett Cupu reprezentovat Česko i letos. Loni uletěli 1077 km a stali se historicky prvními Čechy v tomto slavném závodě.
Pomozte jim i letos na start! Číslo účtu je 2101488913/2010. Proč byste měli přispět?

Ročník 2017 krok za krokem na webu FR.

Stejně jako dnes už tehdy soutěžily národní posádky reprezentující svou zemi a země, která by vyhrála třikrát za sebou, se stala stálým držitelem poháru. Samozřejmě s možností nechat vyrobit nový pohár a soutěžit dále. Vítězná posádka navíc získávala na tehdejší dobu nezanedbatelnou finanční odměnu. 

Až do první světové války se ale žádné zemi nepodařilo zvítězit třikrát za sebou, neboť konkurence byla veliká. Největší zájem měli samozřejmě Američané, byl to přece jejich pohár, neboť vypisovatel byl Američan a země toužila po prestiži a úspěchu! Pro Francouze a Angličany šlo rovněž o prestiž, a navíc o národní rivalitu. Ani Itálie nebyla stranou a své chtěli říci i Holanďané. Belgičané pak měli favorita, který, nebýt války, jistě by pohár získal.

První závod se uskutečnil v roce 1906, samozřejmě v Paříži, ale vyhráli jej Američané. V následujících dvou létech pak pomyslné vavříny vítězů patřily posádkám Německa a Švýcarska.

Nejblíže k zisku poháru měli v této první předválečné epoše Američané, jejichž posádky dokázaly vyhrát dvakrát za sebou v létech 1909 (startovalo se ze Švýcarska) a 1910 (závod hostily vítězné Spojené státy). V roce 1911 se sice podle pravidel opět letělo v USA, ale vítězství a nárok na trofej Američanům sebrala německá posádka balónu „Berlin II“. O rok později pak po startu z Německa zvítězili Francouzi. Posledním předválečným podnikem se stal závod v roce 1913, kdy po startu z Paříže opět zvítězili Američané a stali se tak se čtyřmi vítězstvími nejúspěšnější zemí této první průkopnícké předválečné epochy Gordon Bennettova poháru.

Velká válka však ukončila krásnou „Belle Époque“ a dala zapomenout i na některé poháry. Snad i na pana Bennetta by se úplně zapomnělo. Ale staré dobré balony měly svůj pohár nadále, snad protože jej před válkou nikdo trvale nezískal. Finanční odměnu sice odvála válečná vřava, ale navždy zde zůstala otázka národní prestiže.

Závod sám mezitím již dávno přešel do režie balonářů a stal se jejich nejprestižnějším kláním, pomyslnou „Formulí 1“ balónového létání. Ale mnoho zůstalo z těch průkopnických let zachováno. Rytířskost klání, romantika tichého letu vzduchem a termín závodu. Startuje se vždy tradičně v měsíci září. Důvodem je to, že je ještě relativně teplo, je sklizeno a noci ještě nejsou dlouhé. V závislosti na meteorologických podmínkách nejlépe v pátek v noci, co nejblíže k úplňku. Letos bude tou velkou nocí 28. září. 

Text: Jan Smrčka a Michal Beran

Zoom gallery

 ztfhgb.jpg

Flying Revue > Články > Balónové létání > Gordon Bennett Cup 2018: pohled do historie
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »