Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu

14.1.2019

Původní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště PrahaPůvodní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště Praha
Původní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště PrahaNový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště PrahaNový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Val u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.czVal u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.cz
Val u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.cz
Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu

Letiště Praha      Pražské Letiště Václava Havla otevřelo u obce Kněževes nový val pro planespottery, tedy letecké fanoušky, kteří pozorují, fotí a filmují letadla. Původní val musel být v květnu loňského roku zrušen, jelikož bránil stavbě produktovodu leteckých pohonných hmot a plánovanému rozšíření perimetru letiště. Nový val je vyšší o téměř dva metry  a oproti původnímu byl posunut o 51 metrů dále od přistávací dráhy. 

Val v Kněževsi byl oblíbeným místem pro pozorování letadel a scházeli se na něm fotografové, letečtí fandové, ale i turisté a rodiny s dětmi. Z důvodu rostoucího leteckého provozu je však Letiště Praha nuceno zvyšovat svoje kapacity, což vyžaduje i stavební úpravy. Strategickou stavbou z pohledu budoucího rozvoje letiště je i nový produktovod leteckých pohonných hmot a depo autocisteren. Právě nově vznikajícímu produktovodu musel původní kněževeský val ustoupit. 

Po téměř devíti měsících vznikl v blízkosti původní plošiny val nový. Je vysoký 4,5 metru a tvoří ho zemina o objemu 735 m3 (objem zeminy v původním valu byl 465 m3). Návštěvníci se k němu dostanou po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace. 

„Opětovné otevření valu je bezpochyby pozitivní zprávou pro milovníky letadel i rodiny s dětmi, které jsou jeho častými návštěvníky. Do budoucna plánujeme vylepšení o dětské hrací prvky, aby malí návštěvníci měli vedle pozorování letadel možnost další zábavy. Tento krok je v souladu s dlouhodobou koncepcí letiště neustále hledat další možná zlepšení poskytovaných služeb. Letectví je atraktivní obor a pozorování letadel při vzletu či přistání budí stále u mnohých obdiv,“ říká Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha, který je odpovědný mimo jiné za vztahy s blízkým okolím letiště.   

Kromě kněževeského valu se nedaleko letiště nachází i druhý val, který je situovaný u obce Hostivice. Spotteři mohou využít také speciálních otvorů v oplocení. Pro všechny návštěvníky letiště jsou pak z obou terminálů přístupné vyhlídkové terasy. Pokud chce zájemce vidět letadla a letištní techniku skutečně zblízka, může využít oblíbených exkurzí pořádaných Letištěm Praha, které zahrnují prohlídku nejzajímavějších míst letiště, jež nejsou veřejnosti běžně přístupná.

-fr-

 logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: