20.4.2017
Společnost Emirates oznámila, že plánuje snížit počet letů do pěti z dvanácti měst v USA, kam v současné době přepravuje cestující z Blízkého východu. Podle Emirates jsou na vině nedávná bezpečnostní opatření Trumpovy administrace.
Zejména zákaz elektroniky na palubách letadel na linkách z některých letišť na Blízkého východu a severní Afriky do USA podle nejvýznamějšího arabského dopravce oslabil poptávku po cestování do Spojených států z těchto destinací. "Nedávné kroky vlády USA týkající se vydávání vstupních víz, zpřísněných bezpečnostních kontrol a omezení elektronických zařízení v kabinách letadel měly přímý dopad na poptávku po letecké dopravě do USA", komentovala společnost Emirates své rozhodnutí.
Konkrétně se redukce zatím týká letů do Bostonu, Seattlu, Los Angeles, Orlanda a Fort Lauderdale. Do prvních tří jmenovaných měst budou Emirates létat od června (Seattle, Boston), resp. července (Los Angeles) jen jedenkrát denně namísto dnešních dvou zpátečních letů každý den. Počet letů na Floridu - do Orlanda a Fort Lauderdale - poklesne ze sedmi letů týdně na pět už od května. Celkově tak Emirates redukují spojení do USA o 25 letů týdně. Snížení počtu letů do Británie, která se k opatření US vlády rovněž připojila, zatím Emirates ani jiný arabský dopravce neoznámil.
Například Etihad Airways, další letecká společnost ze Spojených Arabských Emirátů, uvedla, že v posledních týdnech podle vyjádření mluvčího nezaznamenala žádnou významnou změnu poptávky po letech do a ze Spojených států. Poptávka zůstává podle u Etihad Airways i nadále ve všech 45 letech týdně mezi Abu Dhabi a New Yorkem, Washingtonem, Chicagem, San Franciscem, Los Angeles a Dallasem. Od 1. června 2017 Etihad svůj druhý denní spoj mezi Abu Dhabi a New Yorkem dokonce posílí - nově ho bude obsluhovat A380.
Jiří Pruša zákazu elektroniky v letadlech pro ČT.
Kontroverzní opatření vlády USA z 21. března 2017 tak (psali jsme zde) začíná mít dopady, kterých se řada odborníků obávala. Podle nich totiž možná nešlo až tolik o opatření k zajištění bezpečnosti, jako o ne zcela férový způsob, jak podpořit domácí dopravce v konkurenčním boji s leteckými dopravci z Blízkého východu.
Tamní dopravci, kteří jako jediní provozují ze svých letišť přímé linky do USA, jsou opatřením vlády USA zásadně znevýhodněni – toto opatření se totiž týká jen přímých letů z vybraných letišť, kam ani jedna z leteckých společností USA nelétá.
Zákaz vzít si na přímé lety elektroniku se logicky odrazí ve snížené poptávce po takových spojích. Jelikož trávit v letadle přes 10 hodin času bez možnosti pracovat nebo relaxovat například sledováním filmů na svém laptopu, je pro řadu cestujících nepřijatelné, proto budou volit cestu s některým z amerických dopravců. Sice s přestupem, ale se zachováním výše uvedených možností. Dopad zmíněných vládních opatření se může projevit i v poptávce Američanů s asijskými kořeny, kteří mají silný vztah k zemi svého původu a často cestují. Ti obvykle přestupovali v arabským zemích, nyní by však rovněž mohli upřednostňovat dopravce, resp. destinace, na něž se březnová omezení americké vlády nevztahují.
V březnu Trumpova administrativa oznámila, že cestující na přímých letech do USA z osmi většinově muslimských zemí - Jordánska, Egypta, Turecka, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Maroka, Kataru a Spojených arabských emirátů - musí větší elektroniku typu tablet, laptop či fotoaparát převážet v zavazadlovém prostoru, nikoli v příručním zavazadle v kabině letadla. Trump se pokusil omezit lety z muslimských zemí již počátkem roku, opatření však zrušily americké soudy.
Reakce dalších dopravců, jichž se opatření vlády USA týkají, zatím nejsou známy.
-fr-
Zdroj: npr.org, aeronet.aero
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »