12.3.2020
Vedle našeho videokurzu letecké meteorologie vám chceme přinášet i další, souběžné informace o zajímavostech počasí. Tento videoblog seznámí diváky s úkazem, nazývaným polární vortex.
Jde o rychlé stratosférické proudění, které se každou zimu utváří v oblasti pólu na té polokouli, kde je zrovna zimní část roku. Nejvýraznější je kolem tlakové hladiny 10 hPa, v přibližně 30kilometrové výšce. Energie tohoto silného větru propaguje i do nižších hladin a má vazbu i na cirkulační schémata v troposféře, tedy tam, kde se tvoří počasí.
V zimě 2019/2020 byl vortex mimořádně stabilní a do Evropy přinášel teplejší oceánský vzduch z Atlantiku. Krom toho nízké stratosférické teploty nebyly narušovány tzv. náhlým stratosférickým oteplením, k němuž jinak občas dochází a které narušují strukturu vortexu. Chladný vzduch ve stratosféře přispěl k utváření zvláštních oblaků, které interakcí se slunečním zářením přispívají k tvorbě chlóru a bromu, a ty zase narušují stratosférický ozón. Klesá tak jeho koncentrace a vzniká ozónová díra.
RNDr. Petr Dvořák
Letecký meteorolog, lektor
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »