21.12.2014
Stratofortress znají všichni jako nástroj války, spojený s válečným nasazením v mnoha konfliktech minulého století. Obrovský díl práce ale odvedl i ve službách vědy a výzkumu ve flotile americké NASA.
Nosiče experimentálních a výzkumných letadel a raketoplánů mají v poválečné NASA a její předchůdkyni NACA dlouhou tradici. Prvním slavným nosičem se stal Boeing B-29 Superfortress, který se proslavil především jako nosič prvních experimentálních strojů řady X. Méně známým faktem zůstává, že šlo ve skutečnosti o námořní verzi Superfortressu, označovanou jako P2B-1S. Stroj sériového čísla 84029 byl původně postaven jako B-29A, pak přestavěn na stroj námořní specifikace P2B-1S a posléze upraven do podoby mateřského nosiče pro námořní výzkumný program vysokých rychlostí, který US NAVY provádělo s letouny Douglas D-558 Skyrocket. U NACA používal tento B-29 volací znak „NACA 137“, jeho osádky mu však neřekly jinak než jménem „Fertile Myrtle“. S nástupem proudové techniky však bylo zřejmé, že i NACA bude pro další úkoly potřebovat nosiče dosahující podstatně vyšších výkonů.
Prvním Stratofortressem, který se dostal ve funkci nosiče do služeb NASA , se stal třetí (a poslední) sériový stroj verze B-52A. Jednalo se o první sériovou podobu Stratofortressu, jehož mělo být podle původní objednávky letectva postaveno třináct kusů. V červnu 1952 však byla objednávka změněna s tím, že verze A budou postaveny pouze tři kusy a zbytek bude dokončen již ve verzi B.
Od obou prototypů se B-52A lišily nejen přepracovaným kokpitem a prodlouženou přední částí trupu, ale především použitými motory Pratt & Whitney J57-P-1W. Přestože se o nich hovořilo oficiálně jako o sériových strojích, žádný z nich nikdy nebyl vybaven výzbrojí ani výstrojí potřebnou pro vojenské operace a všechny posloužily pouze pro výzkumné a vývojové úkoly. Pro potřeby NASA se však takový stroj skvěle hodil, a tak bylo dosaženo dohody, podle které tímto směrem vykročil právě třetí z postavených strojů.
Celý článek vyšel v Flying Revue - Březen – duben
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »