9.5.2019
Aviatická pouť 2019 Letový program Aviatické pouti přináší každoročně průřez vývojem letectví od samých počátků až po současnost. Dnes si představíme dva stroje, jež uvidí diváci letošního ročníku pouti: repliku francouzského letounu Caudron G.3 z období první světové války a North American P-51D Mustang, který bojoval ve válce následující.
Caudron G.3 zaujme nejen vzhledem, ale také skutečností, že v loňském roce s ním pilot Vladimír Handlík z mladoboleslavského Leteckého muzea Metoděje Vlacha uskutečnil unikátní přelet do Francie. „Prosté sdělení, že někdo doletěl do Francie a zpět dnes jistě nezapůsobí nijak fantasticky, ovšem obdiv k pilotovi začne mít každý již při prvním letmém pohledu na létající aparát, se kterým se Vladimír Handlík do Francie vydal. Laicky se to dá popsat jako trocha plátna, spousta žbrdlení a hvězdicový motor uchycený v přídi malé trupové gondoly. V otevřeném prostoru letounu Caudron G.3 odvážný aviatik trávil při etapovém přeletu dlouhý čas. Uvážíme-li, že cestovní rychlost tohoto dvouplošníku se pohybuje kolem devadesáti kilometrů v hodině, tak k pilotovi rázem vzhlížíme s obdivem,“ říká letecký publicista Petr Kolmann.
» Přečtěte si: Martin Šonka a Petr Kopfstein předvedou českým fanouškům Red Bull Air Race naživo
» Další články v sekci Aviatická pouť 2019.
» Vyhrajte vstupenku
Za pozornost stojí, na Caudronech G.3 uskutečnilo v období první světové války výcvik také několik pilotů českého původu bojujících ve Francii. „I když se jedná o letoun z období první světové války, do velkoprostorové scény z tohoto období ho nezakomponujeme a bude mít samostatné vystoupení. Vzhledem k tomu, že se jedná o premiéru tohoto typu na Aviatické pouti a zároveň o zcestovalý stroj s příběhem, tak si samostatné vystoupení jistě zaslouží. Věříme, že bude přát počasí a sluneční paprsky krásně rozzáří plátěný potah tohoto unikátu a tím se ještě více umocní zážitek z jeho vystoupení. Z důvodu jiných povinností však již teď víme, že Caudron G.3 bude vystupovat pouze v sobotu 1. června,“ dodává Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.
K programu Aviatické pouti neodmyslitelně patří i létající veteráni z období druhé světové války. Mezi vystupujícími nebude chybět legendární americký stíhací stroj North American P-51D Mustang. „Z ohlasů diváků v předchozích ročnících Aviatické pouti víme, že vystoupení letadla P-51D Mustang, skvěle předváděného na pardubickém nebi pilotem Miroslavem Sázavským, diváci chtějí mít zařazené v programu,“ říká Jan Rudzinskyj.
Mustangy různých verzí významně zasáhly do řady vzdušných soubojů v průběhu druhé světové války a nepochybně se staly nejznámějším americkým stíhacím letadlem té doby a jednou z legend v celkové historii amerického letectva. Pozorovat na obloze toho krásně nablýskaného krasavce a přitom poslouchat charakteristický zvuk dvanáctiválce Merlin o výkonu téměř tisíc šest set koní, je pro každého opravdový zážitek. Mustangy na sklonku druhé světové války operovaly i nad protektorátem. Byly součástí stíhací obrany spojeneckých bombardovacích svazů a v rámci takzvaných hloubkařů také osamoceně útočily na lokomotivy, automobily a osamocené pozemní cíle. Narušovaly tak v hlubokém týlu infrastrukturu nepřítele.“
Mustang se také zapojí do jedné z pozemních scén a stane se součástí velkoskupiny historických letadel, jejíž průlet se na pardubickém nebi stal pravidelnou součástí programu Aviatické pouti.
-fr-
Zdroj: Aviatická pouť
Flying Revue je mediálním partnerem akce
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »