Aero otestuje ve vzduchu první plně elektrický letoun L-39 Silent

1.4.2023

Společnost Aero Vodochody se připojuje k současnému trendu letecké elektrifikace a připravuje vlastní bezemisní letoun s označením L-39 Silent.

Tento zelený stroj z Vodochod s přezdívkou „Mlčák“ bude primárně sloužit k výcviku pilotů stíhacích letounů 12. generace. První zálet prototypu koncepčního demonstrátoru se uskuteční v sobotu 1. dubna 2023 odpoledne.

eletro_ng.jpg

Konstrukce experimentálního letounu L-39 Silent vychází z předchozích generací L-39 Albatros a L-39NG. Letoun měří na délku 11,99 metru a má rozpětí křídel 9,99 metru. Mlčák je osazen motorovou jednotkou SilenticX tvořenou soustavou speciálních elektromotorů, které pohánějí malé turbíny o souhrnném výkonu 899 kW. Letoun má maximální rychlost 999 km/h, dolet 1499 kilometrů a zvládne vystoupat do výšky až 14 023 metrů.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

První zálet letounu L-39 Silent otestuje několik předem stanovených a nasimulovaných parametrů. Technici a konstruktéři z Aero budou vyhodnocovat data a údaje například z pojíždění letounu, z provedení velmi prudkého startu nebo z vystoupání do výšky nad 7 000 metrů. První let bezemisního letounu z vodochodských dílen by měl trvat 20 minut a 23 sekund.

elektro_ng2.jpg

Velká pozornost bude přikládána také situaci, kdy dojde letounu proud v bateriích. Následně se letoun přepne do autorotačního plug-in hybridního režimu motorů, které umí rekuperačně vyrábět energii při klesání k zemi. Poté by mělo dojít k částečnému nabití a možnosti letět v dalším horizontálním nebo lehce stoupavém letu.

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Dvousedadlový L-39 Silent je vybavený malým kávovarem na oblíbené espreso pilotů, které je součástí chladícího oběhu elektromotorů a tolik potřebnou zástrčkou pro nabíjení mobilů. Kokpit nabídne také moderní letecký infotainment systém včetně palubního sound systému s osmi reproduktory a subwooferem. Některé z nich mají vyústění směrem vně letounu, aby mohly simulovat skutečný motorový pohon nebo reprodukovat hudbu na leteckých dnech.

elektro_ng1.jpg

V databázi simulace zvuků motorů najdeme nahrávky od prvorepublikového Aero-1 přes L-29 Delfín až po psychedelicky tiše zlověstný zvuk skutečného UFO. Velmi oblíbená je skladba The Flight of the Bumble-Bee v provedení Středočeského symfonického orchestru. Také nahrávky výbuchu bomb pro simulaci útoku na pozemní armádní jednotky mají určitě své opodstatnění.

V souvislosti s vývojem samotného letounu se rozvíjí i další přidružené systémy a odvětví, bez kterých se provoz elektrického letadla neobejde. Jedním z nich jsou například potřebné, velmi rychlé letištní nabíječky umístěné na stojánkách. Svou roli by také mohl sehrát speciální solární potah povrchu letounu o vysokém napětí, který je také ve vývoji, případně schopnost dobíjet letadlo z jiného letounu za letu nebo létající platformy s možností krátkého přistání.

 

Autor: Aero Vodochody, oddělení vtipológie

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Aero otestuje ve vzduchu první plně elektrický letoun L-39 Silent
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: