Znalosti a sebedůvěra pilota zvyšují bezpečnost i příjemnost letu – pomůcky pro piloty z dílny Flying Revue

7.2.2021

Již od roku 2014, kdy byl časopis Flying Revue převzat firmou Galileo Training s.r.o a novým týmem, se naše činnost soustředí nejen na vydávání časopisu a provozování leteckého webu, ale také na získávání a předávání zkušeností a znalostí, které pilotům pomáhají stávat se ještě lepšími a bezpečnějšími piloty.

inzerat_anglicka_vfr_komunikace.jpg

Hlavním zdrojem praktických zkušeností jsou letecké expedice Flying Revue, které za těch asi 6 let představují kolem 2000 letových hodin nad mnoha zeměmi různých světadílů. Anglickou komunikaci vlastní i jiných pilotů ve všech představitelných VFR letových situacích v řízeném i neřízeném prostoru různých zemí jsme zaznamenávali a následně využili v dnes u nás zřejmě nejprodávanější učebnici anglické letecké komunikace s názvem „VFR Anglická letecká komunikace – psáno v pilotní kabině“. Texty v této učebnici jsou rozdělené do kapitol podle různých fází letu, takže pilot se může připravit přesně na takový let, jaký právě chystá.

Diskuse s piloty nám ale následně ukázaly, že velkou překážkou k rozhodnutí o prvním letu do zahraničí je často jejich obava z první komunikace v angličtině hned poté, co český pilot přeletí hranice kamkoliv jinam než na Slovensko nebo slovenský pilot jinam než do Česka. Obavy mají jak z toho, zda budou rozumět, tak z toho, jak v angličtině odpovídat.

36.jpg

To nás vedlo k myšlence vytvořit webovou aplikaci, které jsme dali překvapivě název „VFR Anglická komunikace – výuková aplikace“. Aplikace proto obsahuje nejen vzorovou komunikaci v angličtině nahranou ve spolupráci s řídícími podniku Řízení letového provozu ČR, ale také stovky nahrávek skutečné letové komunikace při VFR letech nad různými zeměmi v Evropě, Africe i severní Americe. Nahrávky jsou roztříděné podle letových situací a student-pilot si je může přehrávat kolikrát potřebuje a zvykat si tak na různé přízvuky a styly komunikace řídících v různých zemích, na různých letištích nebo službách. Součástí aplikace je také možnost nahrávat při studiu i svá vlastní hlášení a tím si svou schopnost anglické komunikace vylepšovat a automatizovat. V jednotlivých kapitolách jsou také animované obrázky s pohybujícím se letadlem a nahranými hlášeními při letu na okruhu i při vstupu do okruhu z různých směrů. Je zde i záznam kompletní komunikace z VFR letu Příbram-Portorož-Lido-Příbram, která každému pilotovi jasně ukáže, co a kdy očekávat a na co se připravit. Unikátní je i slovník VFR výrazů, který obsahuje výrazy jak z evropské, tak americké angličtiny a vysvětluje jejich rozdíly. Nechceme žádné zklamané zákazníky, a tak má každý možnost si aplikaci napřed vyzkoušet 10 dní zdarma. Aplikaci najdete na tomto odkazu a nebo klikněte na obrázek níže.

banner_s2_vfr_communication_300x300_062020.jpg

Není to samozřejmě ale jen komunikace, na co se potřebuje každý pilot připravit při letu do zahraničí nebo i při letu jen cizí letiště. Proto jsme se následně pustili do vytváření unikátní videobanky, ve které si piloti mohou prohlédnout stovky letišť v ČR, SR, Chorvatsku, Rakousku i Slovinsku ze všech úhlů na sférických videích zachycujících tato letiště během přeletu/přistání/vzletu. Nová letiště sem přibývají rychlostí 1 video každý den. Tato videobanka vhodně doplňuje informace pro létání do zahraničí, které piloti najdou na našem webu pod záložkou „Pro piloty“.

25.jpg

Vlastní praktické zkušenosti z leteckých expedic i doporučení a příklady, jak různé situace řešit, jsou pak obsahem i dvou publikací vybavených i mnoha stovkami fotografií. Jedná se o Evropské ostrovy z nebe a Svět z nebe, které také nyní nabízíme na webu Flying Revue. Pro piloty i další zájemce o pochopení toho, jak fungují letecké společnosti, rezervační i distribuční systémy pro prodej letenek, jak se plánuje rotace letadel nebo jak jsou financovaná letiště či podniky řízení letového provozu, slouží pak publikace Svět letecké dopravy II. Pro všechny piloty i adepty na pilotní průkaz jsme také nedávno vydali speciál s názvem Letecká meteorologie, který pomůže jak při zkouškách, tak při praktickém létání.

 banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

 banner_do_clanku_fr_svet_z_nebe_dotisk.jpg

Je skvělé vidět, že o jednotlivé pomůcky je živý zájem jak mezi českými a slovenskými piloty, tak také v zahraničí. V únoru vyjde z tiskárny v Moskvě učebnice VFR Anglická letecká komunikace v ruštině a také aplikaci nyní nabízíme i v němčině, ruštině i přímo v angličtině. Také naše jednání s leteckými školami v ČR i SR ukazují na rostoucí chápání přínosu pomůcek piloty z dílny Flying Revue i pro jejich klienty.

Další informace najdete také na přiloženém letáku a odkazech, které jsou na něm uvedené.

 pdf.jpg

Autor: Jiří Pruša

jiri.prusa@flying-revue.cz

kniha_eozn.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Znalosti a sebedůvěra pilota zvyšují bezpečnost i příjemnost letu – pomůcky pro piloty z dílny Flying Revue
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »