1.1.2022
Přezkoušení z letecké angličtiny byl pro mnohé piloty složitý organizační proces.
Zvláště pro ty, kteří nemají bydliště v blízkosti Prahy. Ze zkoušky a následného zapsání do průkazu se tak mohl stát i dvoudenní proces.
Letecká škola FlyCzech, přišla nedávno s horkou novinkou, a to s možností přezkoušení z letecké angličtiny ICAO online!
S leteckou angličtinou se nekonečně otevře svět k objevování nových destinací
Redakce FR, proto v této souvislosti, oslovila Roberta Skribuckého, který společně se svým kolegou Josefem Pavlíčkem organizaci FlyCzech založil, k zodpovězení několika otázek.
FR: Roberte, můžeš nejdříve neleteckým čtenářům a začínajícím pilotům přiblížit, co to je vlastně přezkoušení z letecké angličtiny ICAO?
Robert: Každý pilot, který chce létat do zahraničí a nebo v radiotelekomunikaci používat anglický jazyk, musí úspěšně složit zkoušku znalostí letecké angličtiny. Od roku 2008 je stanovena ICAO stupnice 0 až 6 (0 - bez znalosti, 6 - odpovídá rodilému mluvčímu). Minimální požadovaná úroveň znalostí pro pilota je 4. Zkouška se zapisuje do průkazu způsobilosti a má časově omezenou platnost, podle úrovně prokázaných znalostí: 4 roky pro úroveň 4, 6 let pro úroveň 5 a neomezeně (doživotně) pro úroveň 6.
FR: Z čeho se přezkoušení skládá?
Robert: Zkouška, online i prezenční, se skládá ze 7 částí a doba trvání zkoušky je 25–45 minut.
Součástí přezkoušení je mluvená interakce (představení uchazeče komisi) v angličtině, poslech ATISu a následné přeložení zprávy, čtení NOTAMu, poslech komunikace mezi ATC a pilotem a jeho překladu, překlad odborného textu, popis obrázku a simulovaný let s anglickou komunikací.
Vidět moře z vlastního letadla je nezapomenutelný zážitek
FR: Jakým způsobem se uchazeč dozví výsledek?
Robert: Výsledek se uchazeč dozví ihned po absolvování zkoušky. Vše je mu při následném briefingu pečlivě vysvětleno a následně komise vystaví certifikát, který je nutné zanést společně s pilotním průkazem na letecký rejstřík buď ÚCL, nebo LAA, kde pilotovi následně zapíší dosaženou úroveň přímo do pilotního průkazu.
FR: A tohle vše jde nyní zařídit online?
Robert: Ano. Přezkoušeli jsme již několik desítek pilotů a s každým pilotem komunikujeme o jeho potřebách a přáních, jak mu jeho koníček či zaměstnání ulehčit. Na přezkoušení k nám na Ruzyň jezdilo i hodně pilotů z druhého konce republiky, kteří pak museli řešit i zapsání do průkazu a tak například strávili 2 dny ve vlaku.
Napadla nás tedy myšlenka to celé zjednodušit, stejně jako získání průkazu radiotelefonisty, a nabídnout pilotům další novodobou a ojedinělou službu. Online zkouškou to u nás nekončí. Pokud to má uchazeč do Prahy daleko a nebo nemá čas zajít na Úřad, vyřídíme za něj i přímo zápis na úřadě. Celé získání jazykové způsobilosti se dá tak absolvovat opravdu z pohodlí domova, tedy kromě návštěvy pošty či jiné kurýrní služby při zaslání průkazu.
Navíc, pro členy klubu Flying Revue zápis do průkazu zařídíme jen za správní poplatek ÚCL! (pozn. pro redakci, je to 500 Kč sleva)
FR: A je nutné absolvovat i tzv. refresh kurz?
Robert:Není. Avšak pokud si uchazeč není jistý, zda zkoušku zvládne a nebo chce vypilovat svoje znalosti třeba k získání ICAO 6, je vhodné kurz absolvovat, a to buď prezenčně nebo online. A navíc, pokud uchazeč absolvuje refresh kurz vč. zkoušky, získá jako dárek roční předplatné Flying Revue zdarma.
FR: Děkuji Roberte za rozhovor a věřím, že celá řada pilotů, vaší nabídku k získání ICAO letecké angličtiny online, ráda využije!
Zdroj: Robert Skribuckij,
email:
Web: FlyCzech
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »