Zájem o živý přenos z letiště roste, Letiště Praha přinese nyní pohled i na vedlejší dráhu

1.5.2021

Pokud se nemůžete odtrhnout od živého přenosu z Letiště Václava Havla Praha, pravděpodobně patříte k fanouškům, kteří provoz na hlavní dráze největšího českého letiště sledují online prostřednictvím YouTube kanálu Letiště Praha nebo internetové televize Mall.tv.

provoz_na_dráze_letiště_praha.jpg

Od spuštění v únoru 2020 má totiž online vysílání z provozu na pražském letišti celkem více než 10,8 milionů zhlédnutí na obou dostupných platformách a zájem o sledování roste u  nás i v zahraničí. V souvislosti s plánovanou údržbou hlavní dráhy umožní nyní Letiště Praha veřejnosti i nový pohled na starty a přistání z vedlejší dráhy.

Reklama

Celosvětově unikátní řešení živého přenosu spojuje obraz, zvuk, informace o konkrétních letadlech i aktuální fotografie strojů. Veřejnost má tak jedinečnou možnost pozorovat odlety i přílety blízkých nejen při cestách za zážitky, ale dozvědět se také zajímavé informace z provozu pražského letiště, včetně detailů o registracích a typech letadel či destinacích, do kterých míří. Celé vysílání je k dispozici 24 hodin denně online díky kameře umístěné v blízkosti hlavní dráhy 06/24. Přenos doplňuje i reálná komunikace mezi posádkami letadel v kokpitu s řídícími letového provozu.

Letecký provoz na pražském letišti bude nyní na více než dva měsíce převeden pouze na vedlejší dráhu 12/30, kde budou letadla vzlétat a přistávat ve zkrácené délce 2950 metrů místo standardních 3250 metrů. Na hlavní vzletové a přistávací dráze 06/24 bude totiž od pondělí 26. dubna 2021 do začátku července probíhat plánovaná údržba. Odborníci budou provádět technické a stavební činnosti související se zvýšením bezpečnosti provozu. Dojde například k úpravě protismykových vlastností vozovky na dráze broušením, ale také k úpravě terénu v okolí ranveje.

přenos_z_vedlejší_dráhy_letiště_praha_kamera.png

„Zájem o tzv. slow television, kdy lidé pozorují doma například letecký provoz místo televize, roste. Aby mohla veřejnost sledovat letadla prostřednictvím oblíbeného živého přenosu i během údržby hlavní dráhy, rozhodli jsme se ve spolupráci s internetovou televizí Mall.tv, že na toto období umístíme novou kameru na budovu Terminálu 2. Díky ní tak zprostředkujeme fanouškům letadel i našeho letiště pozorování provozu na vedlejší ranveji,“ uvedla Marcela Tučníková, manažerka externí komunikace a marketingu Letiště Praha.

Živý přenos z nově umístěné kamery bude k dispozici od začátku údržby dráhy. Diváci ho mohou sledovat na YouTube kanálu Letiště Praha nebo na internetové televizi Mall.tv. Jednotlivé vzlety a přistání lze přehrát i o několik hodin zpětně a vidět tak veškeré pohyby na dráze.

Přímo v okolí Letiště Václava Havla Praha pak mohou zájemci pozorovat přílety a odlety z vyhlídek, tzv. spotterských valů. Veřejnost může navštívit pozorovací místo v obci Kněževes, které je vhodné zejména pro pozorování provozu na hlavní dráze 06/24. Dalším oblíbeným místem pro sledování letadel je také spotterský val u obce Hostivice, kde je vyhlídka umístěna v blízkosti křížení obou drah a je tak vhodná i pro sledování provozu z vedlejší dráhy.

Další zajímavé informace o pozorování letadel jsou k dispozici také na webových stránkách Letiště Praha.

 

Autor: Tisková zpráva Letiště Praha

image001.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Zájem o živý přenos z letiště roste, Letiště Praha přinese nyní pohled i na vedlejší dráhu
.

         Máme pro vás »

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety: 25.1. a 22.2.2025!

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.01.1942 se stalo...
06.01.1942
Společnost Pan American World Airways se stala první leteckou společností, která začala provozovat síť pravidelných linek, se kterými bylo možné obletět svět.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »