Vzduch je naše moře 16: Čeští orli

17.12.2018

Vzduch je naše moře Český Rozhlas   Poslední díl rozhlasového seirálu Vzduch je naše moře zamíří do světa proudových letadel. Seriál Českého rozhlasu Dvojka se završuje šestnáctým dílem. 

V díle nazvaném „Čeští orli“ zavítáme do světa proudových letadel. Kdy mohli Čechoslováci prvně spatřit na nebi letadlo bez vrtule? Vyráběla se proudová letadla na území Československa? Co byly a jak fungovaly tzv. Četnické hlídky? Jakým způsobem se dnes chrání vzdušné hranice a jak to vypadá v kokpitu letounu Jas-39 Gripen?

Dozvíte se, když si poslechnete dnešní díl seirálu Vzduch je naše moře - dnes v 18.30 h na stanici Dvojka Českého rozhlasu. 

03502693.jpgihhljk.png

„Milí čtenáři leteckého magazínu Flying Revue, ráda bych vás touto cestou pozdravila a poděkovala vám za přízeň, kterou nám věnujete. Pro nás jako pro autory pořadu Vzduch je naše moře je moc cenné, když se o náš seriál ke stému výročí česko-slovenského letectví zajímá komunita, která je s létáním a letectvím tak úzce spjatá. Moc děkuji, sledujte nás dál! Vaše Magdalena Šorelová, autorka pořadu Vzduch je naše moře ČRo Dvojka

V seriálu Vzduch je naše moře mají posluchači jedinečnou možnost seznámit se s historií létání od dob středověku až po rok 2018. "Čeká na vás nejen pověst o Vítu Fučíkovi zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem, aby mohl létat na jarmark do Písku, první letecké pokusy inženýra Jana Kašpara nebo Metoděje Vlacha, ale i dramatické příběhy pilotů první a druhé světové války," říká autorka pořadu.

» Seriál Vzduch je naše moře poslouchejte každé pondělí od 18:30 h na Dvojce. Upoutávky najdete vždy v pondělí na webu FR.

V seriálu budete svědky útěku generála Františka Fajtla ze zajetí nebo útoku našich pilotů na německou válečnou loď Alsterufter, ale to zdaleka není vše. V seriálu nebude chybět ani balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na Severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu.

» Již odvysílané díly si můžete poslechnout po kliknutí na příslušný řádek v boxíku vlevo.

Rčení „Vzduch je naše moře“ vzniklo krátce po vzniku Československé republiky, patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava, byť bylo letectví teprve v počátcích.

„Jsme si vědomi i toho, že se Československo zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc a českoslovenští piloti se stali nedílnou součástí strážců vzdušného prostoru, proto i jim věnujeme nezanedbatelnou pozornost,” dodává Magdalena Šorelová.

Seriál Vzduch je naše moře aneb 100 let českého a slovenského letectví vysílá Český rozhlas Dvojka od 3. září do 17. prosince 2018, každé pondělí vždy od 18:30 hodin. Součástí pořadu je i soutěž o ceny. Každý týden posluchači budou moci hrát o knihu Vzduch je naše moře autorů Václava Šorela, Petra Kolmanna a Michala Kociána a každý, kdo se do soutěže zapojí, bude mít možnost těsně před Vánoci získat letenky do Evropy, vyhlídkové lety, dron, modely letadel nebo knihy a předplatné časopisů o letectví a kosmonautice.

-fr-

Zdroj a obr.: ČRo Dvojka

logo_fr_transp.jpg

220pix.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > Vzduch je naše moře > Vzduch je naše moře 16: Čeští orli
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Vzduch je naše moře 16: Čeští orli
    Vzduch je naše moře 16: Čeští orli
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Vzduch je naše moře 16: Čeští orli
    Vzduch je naše moře 16: Čeští orli
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: