10.12.2018
Vzduch je naše moře Český Rozhlas Ženy v letectví, to je důležitá kapitola. Byť letectví je vnímáno jako doména mužů, nebylo a není to tak až tak docela. Seriál Vzduch je naše moře Českého rozhlasu Dvojka pokračuje patnáctým dílem.
Právě ženám v letectví se věnuje dnešní díl ze seriálu „Vzduch je naše moře aneb 100 let českého a slovenského letectví“ s názvem „Ženy na obloze“. Seznámíme se v něm se všemi ženami – pilotkami, které se zapsaly do historie našeho letectví. "Létání už dávno není jen výsadou mužů a s překvapením musíme konstatovat, že tomu tak ani nikdy nebylo," říká autorka pořadu Magdalena Šorelová. Už v roce 1911 - v době, kdy Jan Kašpar uskutečnil svůj první dálkový let z Pardubic do Prahy - žila v Praze žena, která se nesmazatelně zapsala do historie československého letectví. Byla jí operní pěvkyně Božena Laglerová.
Která z pilotek má na svém kontě přes sedmdesát světových rekordů? Proč nesloužily ženy v armádě? Která žena jako první létala na proudovém letounu MiG-15? Kdo je současnou nejmladší pilotkou Československých Aerolinií a jak se k létání dostala? Dozvíte se, když si poslechnete dnešní díl seirálu Vzduch je naše moře - dnes v 18.30 h na stanici Dvojka Českého rozhlasu.
„Milí čtenáři leteckého magazínu Flying Revue, ráda bych vás touto cestou pozdravila a poděkovala vám za přízeň, kterou nám věnujete. Pro nás jako pro autory pořadu Vzduch je naše moře je moc cenné, když se o náš seriál ke stému výročí česko-slovenského letectví zajímá komunita, která je s létáním a letectvím tak úzce spjatá. Moc děkuji, sledujte nás dál! Vaše Magdalena Šorelová, autorka pořadu Vzduch je naše moře ČRo Dvojka.
V seriálu Vzduch je naše moře mají posluchači jedinečnou možnost seznámit se s historií létání od dob středověku až po rok 2018. "Čeká na vás nejen pověst o Vítu Fučíkovi zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem, aby mohl létat na jarmark do Písku, první letecké pokusy inženýra Jana Kašpara nebo Metoděje Vlacha, ale i dramatické příběhy pilotů první a druhé světové války," říká autorka pořadu.
» Seriál Vzduch je naše moře poslouchejte každé pondělí od 18:30 h na Dvojce. Upoutávky najdete vždy v pondělí na webu FR.
V seriálu budete svědky útěku generála Františka Fajtla ze zajetí nebo útoku našich pilotů na německou válečnou loď Alsterufter, ale to zdaleka není vše. V seriálu nebude chybět ani balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na Severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu.
» Již odvysílané díly si můžete poslechnout po kliknutí na příslušný řádek v boxíku vlevo.
Rčení „Vzduch je naše moře“ vzniklo krátce po vzniku Československé republiky, patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava, byť bylo letectví teprve v počátcích.
„Jsme si vědomi i toho, že se Československo zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc a českoslovenští piloti se stali nedílnou součástí strážců vzdušného prostoru, proto i jim věnujeme nezanedbatelnou pozornost,” dodává Magdalena Šorelová.
Seriál Vzduch je naše moře aneb 100 let českého a slovenského letectví vysílá Český rozhlas Dvojka od 3. září do 17. prosince 2018, každé pondělí vždy od 18:30 hodin. Součástí pořadu je i soutěž o ceny. Každý týden posluchači budou moci hrát o knihu Vzduch je naše moře autorů Václava Šorela, Petra Kolmanna a Michala Kociána a každý, kdo se do soutěže zapojí, bude mít možnost těsně před Vánoci získat letenky do Evropy, vyhlídkové lety, dron, modely letadel nebo knihy a předplatné časopisů o letectví a kosmonautice.
-fr-
Zdroj a obr.: ČRo Dvojka
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »