21.12.2014
Úspěšné letouny Cirrus SR20 a SR22 přinesly do světového všeobecného letectví nepřehlédnutelné inovace a změnily zásadně rozložení sil na tomto důležitém segmentu trhu. A díky jetu Vision SF50 je zřejmé, že Cirrus ve svých vizionářských přístupech nijak nepolevil.
J ednou za čas změní situaci v každém odvětví lidské činnosti příchod nového hráče, který má dostatek jasnozřivosti a energie, aby na trh úspěšně uvedl nové myšlenky a principy. Ve všeobecném letectví takovou situaci navodil projekt Cirrus bratrů Klapmeier ových. Počátek osmdesátých let zastihl všeobecné letectví ve Spojených státech, tradiční baště sportovního a lehkého létání, v kritickém stavu. Cessna, Piper i Beechcraft , tradičně největší hráči na trhu, bojovali o přežití v situaci způsobené prudkým vzrůstem pojistných částek i saturací trhu. Ve stejné době však přišel i nástup nových materiálů a technologických postupů, a s nimi rovněž řada progresivně smýšlejících mladých konstruktérů, kteří hodlali změnit tradiční obraz amerického všeobecného letectví.
Přesně takovou skupinou byli bratři Alan a Dale Klapmeierové a Jeff Viken, v té době studenti vysokých škol ve Wisconsinu. Své prvotní představy vtělili do projektu vysokovýkonného nekonvenčního stroje VK-30, který měl být nabízen ve formě stavebnic. Pro jeho výrobu založili v roce 1984 společnost Cirrus Design, z níž se postupem času stala současná Cirrus Aircraft Corporation. Zkušenosti nabyté díky projektu VK-30 však bratry Klapmeierovy přesvědčily, že nejlepší cestou vpřed bude projekt poněkud konvenčnějšího a klasicky certifi kovaného letadla. Prvním sídlem společnosti se stalo město Baraboo ve státě Wisconsin, v roce 1994 byla fi rma přesunuta do větších a vhodnějších prostor ve městě Duluth ve státě Minnesota, kde začaly intenzivní práce na vývoji nového jednomotorového letadla pro čtyři pasažéry, Cirrusu SR20.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »