Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim

5.4.2018

Reportáž za simulátoru L-410 CATC Praha    Právě v těchto dnech slaví v Czech Aviation Training Centre (CATC) v Praze roční výročí provozu nejmodernějšího simulátoru pro výcvik pilotů letounu L 410 UVP-E20 (CAE 7000XR). Flying Revue pro vás při té příležitosti připravila videoreportáž z nácviku vybírání nezvyklých letových poloh. Natáčeli jsme v simulátoru přímo při nácviku. 


Video report from L 410 CAE simulator at CATC Prague. (c) Flying Revue 2018

Sál, ve kterém jsou simulátory v CATC nainstalovány, působí jako scéna ze sci-fi filmu. Tlumený hukot systémů a vzduchotechniky spolu s pohledem na futuristické tvary bělostně se lesknoucích strojů bez oken navozují pocit šelem připravených ke skoku. A ne náhodou - jakmile instruktor posádce ve výcviku navodí v simulátoru L 410 situaci pro řešení nezvyklé letové polohy, stroj se na zlomek vteřiny vzepne přídí vzhůru, aby ho vzápětí hydraulika začala v rychlém sledu rozličných kombinací zvedat, naklánět a přetáčet, vše umocněno akustickými projevy hydraulických systémů. 

Když v té chvíli sedíte uvnitř, máme pro vás dobrou radu: poslechněte pokyn instruktorů a připoutejte se. Navození situace je totiž i uvnitř naprosto realistické, takže co není připevněno - včetně vás - vydá se do prostoru. Pochopíte, když si pustíte video v čase 9:15. 

Simulátor CAE L 410 v Czech Aviation Training Centre (CATC) Praha. Foto: CATCZoom gallery
Simulátor CAE L 410 v Czech Aviation Training Centre (CATC) Praha. Foto: CATC

Ostatně velmi realistický je i celkový dojem z letu - při vzletu vás simulátor zatlačí do sedačky, zvuk motorů vnímáte, jako byste letěli ve skutečném letadle, při výhledu z "okna" máte dokonalý pocit, že doopravdy letíte ve výšce 10 tisíc stop. 

Po úspěšném vyřešení navozené letové situace stroj spokojeně dosedne zpět do základní pozice a v sále se opět rozhostí ticho rušené jen tlumeným hukotem vzduchotechniky. Uvedení L 410 do pádového režimu a řešení této kritické situace můžete ve videu sledovat od již výše uvedeného času 9:15 jak z vnitřku simulátoru, tak zvenčí. 

Instruktor simulátoru Capt. Lubomír Vavroš má "svůj" simulátor rád. "Je to nejmodernější simulátor nejvyšší možné třídy, pro typ L 410 ve světě nemá ekvivalent," komentuje dovednosti zařízení pro Flying Revue. "Od starších simulátorů výcvikového střediska se liší použitím nejmodernějších technologií v oblasti simulační techniky a jako jediný je již vybaven pro výcvik posádek ve zvládání nezvyklých poloh." Což je například situace, kdy se letoun dostane do vývrtky. 


Simulátor CAE L 410 je umístěn ve výcvikovém centru Czech Aviation Training Centre (CATC) na Letišti Václava Havla Praha.

 

Právě Capt. Vavroš ve videoreportáži popisuje a hodnotí jednotlivé situace. Simulátor podle něj umožňuje i nejnáročnější trénink vybírání nezvyklých letových poloh či zvládání nestandardních situací za letu. Takový výcvik byl dosud možný pouze na skutečných letadlech a ve velmi omezené míře.

Pracoviště posádky v simulátoru CAE L 410 v CATC v Praze. Foto: CATCZoom gallery
Pracoviště posádky v simulátoru CAE L 410 v CATC v Praze. Foto: CATC

I samotný vývoj simulátoru byl náročný. Všechny parametry pro něj se musely změřit za letu na skutečném letounu. Měření probíhala ve spolupráci s konstruktéry a piloty kunovického výrobce L 410 Aircraft Industries. Odborníci z CATC pak museli pro simulátor vyvinout výcvikový program. 

"Na simulátoru lze nyní navodit prakticky jakékoliv letiště, jakoukoli denní či noční dobu, jakékoli počasí včetně dynamických změn podmínek, veškeré závady systémů letounu včetně velkého množství kombinací závad, okolní provoz, konfliktní provozy, radiokomunikaci, vliv námrazy na letadle nebo na dráze a další variace podmínek," vypočítává přednosti zařízení Lubomír Vavroš. 

Katalog letadel FR
”Flying

Navštivte náš katalog dopravních letadel. Vše podstatné o jednotlivých typech najdete zde.

Na L 410 absolvují výcvik piloti z celého světa - tento typ létá kromě Austrálie ve všech světadílech. Výcvik probíhá v angličtině, ruštině nebo češtině. Ať už se jedná o výcvik pro získání typové kvalifikace, výcvik pro prodloužení nebo obnovu kvalifikace, výcvik v létání podle přístrojů a ve vícepilotní posádce či výcvik ve zvládání nezvyklých poloh. Simulátor lze použít i na výcvik pilotů nového typu L 410 NG, jenž se v Kunovicích před několika týdny začal vyrábět (psali jsme zde). 

Letový simulátor L 410 UVP-E20 vyrobila na zakázku kanadská společnost CAE. Full flight Simulator CAE 700XR splňuje veškeré předpisové požadavky pro nejvyšší úroveň těchto zařízení dle standardů ICAO, EASA i FAA. Projekt vývoje, výroby a provozu FFS (Full Flight Simulator) simulátoru začal v roce 2015 podpisem smlouvy o spolupráci mezi CATC, Aircraft Industries a CAE. V březnu 2017 byl simulátor certifikován Úřadem pro civilní letectví ČR na nejvyšší možnou úroveň, tj. kategorii D. Simulátor je instalován v Hangáru B, sídle CATC na Letišti Václava Havla Praha.  

Text a video: Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg 

bez_názvu.jpg

Flying Revue > Články > Videa > Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
  • Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim
    Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
  • Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim
    Videoreportáž: V unikátním simulátoru L 410 jsme si vyzkoušeli i pádový režim
.

         Máme pro vás »

Vánoční inspirace:

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety: 25.1. a 22.2.2025!

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.12.1970 se stalo...
18.12.1970
Formální vznik společnosti Airbus Industries za účelem vývoje dopravního letounu A300. Zakládajícími společnostmi byly Aérospatiale, Deutsche Airbus, Fokker a Hawker Siddeley.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »