7.2.2018
Letecká videa - Cessnou 172 nad Aljaškou 4. Náročný odlet z Wales airport v Beringově úžině směrem k Unalakleetu a Měděné řece.
Alaska 2017, Part 4 - Bering Strait, Nome, Unalakleet, Homer, Seward, Valdez, Yakutat
I odlet z dráhy Wales na pobřeží Berignovy úžiny byl náročnější. Zadně boční vítr si s letadlem začal pohrávat už při rozjezdu. Nad krami v moři jsem už byl ale v nějakých 50 metrech, takže vše OK. Směřoval jsem podél pobřeží do Nome, kde jsem potřeboval natankovat a nechat vyměnit olej. Odsud jsem se pak vracel do Unalakleetu.
Přečtěte si také: Průlet Beringovou úžinou je jedním z mých největších pilotních i životních zážitků
Počasí se zhoršovalo – déšť, nízké mraky, teplota kolem nuly. Chtěl jsem si proto cestu zkrátit. Rozhodl jsem se letět přímo přes Norton bay, to znamená přes hodinu nad hodně studeným mořem a množstvím plovoucích ker. Základna mraků se někde uprostřed zálivu dostala až na hladinu a tak jsem si svoje rozhodnutí nějakých dvacet minut docela vyčítal. Unalakleet jsem musel v dešti a snížené viditelnosti chvíli hledat. Leží ale na pobřeží, takže to nebylo tak dramatické.
Na jih jsem pokračoval další den kolem pobřeží až opět k Měděné řece a jejím údolím pak k měděným dolům Kennecott. Počasí bylo skvělé. Stočil jsem se na jihozápad a rozhodl se přeletět asi 2500 metrů vysoké pobřežní hory a dostat se nad pobřeží. Za horským hřebenem ale počasí vypadalo úplně jinak – těžké mraky, které západní část hor zcela zakrývaly.
Podrobně o expedici Aljaška 2017 čtěte v tomto speciálu.
Vystoupal jsem nad mraky asi do 10 000 stop. To mě stálo venkovní kameru, která byla připevněná na přísavce. Proto z této části nemám žádné záběry. Nad mořem jsem pak sklesal opět na nějakých 200 metrů a vrátil se nad pobřežím opět na letiště Yakutat, kde jsem už přistával o týden dříve. Z Unalakleetu jsem ráno den vyrazil směrem na jih. Počasí na severu nebylo moc dobré, ale směrem na jih se zlepšovalo. Přistál jsem na letišti Homer, natankoval a pokračoval podél pobřeží úžasného poloostrova Seward až do městečka Valdez. Cesta probíhala i nad místem, kde v březnu 1989 narazila na skálu tanková loď Exxon Valdez. Druhý den pršelo a mraky končily v přízemní mlze. To byl jediný zcela neletový den celé expedice.
Jiří Pruša
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »