VIDEO: Altiporty čili horská letiště. Kdo a za jakých podmínek na nich může přistát?

23.12.2017

Altiporty, horská letištěAltiporty, horská letiště
Altiporty, horská letiště
VIDEO: Altiporty čili horská letiště. Kdo a za jakých podmínek na nich může přistát?
Flying Revue 1/2018 - 10 let s vámiFlying Revue 1/2018 - 10 let s vámi
Flying Revue 1/2018 - 10 let s vámi

Video: Okruh na altiportu Courchevel    Myšlenka přistát na Courchevelu se určitě občas vkrade do mysli řady pilotů, kteří si snaží odpovědět na otázku „kam teď“. Courchevel ale zdaleka není jediné horské letiště, které můžeme pro svoje další lety zvažovat. 


Courchevel altiport, LFLJ - Flying the circuit

Co je vlastně altiport?

Altiporty jsou horská letiště určená menším letadlům. Jsou umístěná na svazích hor nebo prostě v horském terénu. Oficiálně jsou tak nazývána především horská letiště v  oblasti francouzských Alp a Pyrenejí. Jediné nefrancouzské letiště, které také oficiálně používá označení „altiport“, je pak ještě letiště Lukla (Tenzing – Hillary airport) v  Nepálu. Kromě toho, že altiporty se nacházejí v horách, mají ještě další znaky – prudce se svažující dráhu (Courchevel má například sklon 18,6 %), která se používá v jednom směru výlučně pro přistání a ve druhém výlučně pro vzlety. 

Dalším zajímavým znakem je to, že řada altiportů nemá možnost opakování přistání. Je to proto, že přistání je na altiportech vždycky „do kopce“, takže při go around by stoupání letadla muselo být strmější, než letadlo může obvykle zvládnout. Některé altiporty pak mají ještě navíc komplikované přiblížení – je nutné se vyhýbat horským vrcholkům, využívat pro přiblížení klikatá údolí, nestandardní okruhy a podobně. 

Požadavky pro přistání na altiportech

dgb.png

Jaké jsou regulatorní požadavky pro přistání na altiportu? Prakticky všechna evropská letiště označovaná jako altiport se nacházejí ve  Francii, a proto je potřeba věnovat pozornost požadavkům francouzského AIPu.

Ten pro jednotlivá letiště označená jako altiporty dává povinnost splnění jedné ze dvou podmínek – buď musí mít pilot platnou kvalifikaci pro létání v horách (mountain qualification), nebo musí mít platné oprávnění pro dané letiště. Zajímavé je, že pro ULL letadla francouzský AIP pouze „silně“ doporučuje si příslušný kurz udělat.

Pro altiporty jsou v AIPu také přesně definované okruhy, protože tyto se liší dle místních podmínek a vlastně žádný není zcela standardní (obdélník, levé okruhy, stabilní okruhová výška). 

stdhg.png

Kolik altiportů vlastně je a kde se nacházejí?

Celkem jsem napočítal 11 altiportů, z nichž 9 se jich nachází ve Francii – v Alpách i v Pyrenejích. Velká většina z nich je ale v relativní blízkosti nejvyšší části Alp – v okolí masivu Mont Blanc. Desátý francouzský altiport Ua Pou se nachází ve francouzské Polynésii a ten jedenáctý je potom letiště Lukla v  Nepálu. 

Flying Revue 1/2018
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 78-92 ve Flying Revue č. 1/2018. Na stáncích časopis koupíte od 21. prosince 2017.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

Pro informaci vypadá přehled francouzských altiportů takto:

logo_kul_-_kopie.png Alpe d’Huez (LFHU) horské letiště sloužící všeobecnému letectví horského střediska stejného jména. Nachází se asi 20 minut letu jižně od letiště Grenoble Le Versoud. V  zimním období je tu na  asfaltové ranveji obvykle udusaný sníh. Od letiště Courchevel je Alpe d’Huez vzdá- lené asi 25 minut letu.

logo_kul_-_kopie.png Courchevel (LFLJ) zřejmě nejznámější a  také nejvýše položený altiport/letiště v  Evropě – 2000 m n. m. Slouží poptávce turistů horského střediska stejného jména. Má pouze VFR provoz, avšak létají sem nepravidelně i  menší doprav ní stroje. Betonová dráha je v  zimě udržovaná. Během letní sezóny se tu nevybírají přistávací poplatky. V zimě jsou poplatky poměrně vysoké a slouží na úhradu nákladů na odstraňování sněhu.

logo_kul_-_kopie.png Megéve (LFHM) altiport s  asfaltovou dráhou ležící u stejnojmenného města jižně od Ženevy. Je zde velmi aktivní aeroklub.

logo_kul_-_kopie.png Méribel (LFKX) altiport s  asfaltovou dráhou, který leží asi 15 minut letu od  altiportu Courchevel.

logo_kul_-_kopie.png Peyragudes (LFBT) altiport s  alsfaltovou dráhou, ležící na francouzské straně Pyrenejí. Tento altiport se proslavil v  roce 1997, když se zde natáčela bondovka „Zítřek nikdy neumírá“. Další jsou to pak:

logo_kul_-_kopie.png Corlier (LFJD) malé letiště ležící asi 80 km jihozápadně od Ženevy, ve výšce asi 800 m n. m. s travnatou dráhou pouze 350 metrů dlouhou.

logo_kul_-_kopie.png La Motte-Chalancon (LFJE)

logo_kul_-_kopie.png La Rosiere (LFJD)

logo_kul_-_kopie.png Valloire (bez kódu) 

Jiří Pruša

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > e-shop > archiv > Archiv > Flying Revue 2018 > Flying Revue 1/2018 > VIDEO: Altiporty čili horská letiště. Kdo a za jakých podmínek na nich může přistát?
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »