V Praze se bude provádět traťová údržba A320neo a B737 MAX. CSAT získala certifikaci jako jedna z prvních v Evropě

4.12.2017

Jako první v Česku a jako jedna z prvních v Evropě získala společnost Czech Airlines Technics (CSAT) od Úřadu pro civilní letectví osvědčení, které pracovníky CSAT opravňuje provádět traťovou údržbu pro nové verze letadel Airbus A320neo a Boeing 737 MAX. Certifikaci a proškolené zaměstnance na letadla, které přichází teprve postupně do provozu v letošním roce, má v Evropě zatím jen několik nezávislých společností.

Airbbus A320neo. Zdroj: Český AeroholdingZoom gallery
Airbbus A320neo. Zdroj: Český Aeroholding
   Boeing 737 MAX. Zdroj: Český AeroholdingZoom gallery
Boeing 737 MAX. Zdroj: Český Aeroholding

Proces certifikace trval přibližně jeden rok, samotné školení leteckých mechaniků kolem půl roku. Školení na typ Boeing 737 MAX probíhalo přímo v sídle společnosti Boeing v Seattlu ve Spojených státech amerických. Pro Airbus A320neo pak u schválených evropských výcvikových organizací.

„Jsem rád, že se nám podařilo certifikaci získat jako prvním v České republice a zároveň mezi prvními organizacemi MRO v Evropě. CSAT tak může poskytovat traťovou údržbu všem stávajícím zákazníkům, kteří nové verze letadel provozují, ale můžeme nabídnout své služby i dalším leteckým společnostem, které je do své flotily teprve postupně zařadí,“ uvedl Ivan Pikl, člen představenstva Czech Airlines Technics. „Zároveň budeme usilovat i o osvědčení na těžkou údržbu pro MAX a NEO, abychom mohli i v tomto typu údržby našim zákazníkům v budoucnu nabídnout komplexní služby,“ dodal Pikl.

Každá organizace oprávněná k provádění údržby musí mít vždy vyškolený personál (kvalifikované mechaniky a avioniky pro konkrétní typ letadla), přesně stanovené pozemní vybavení a nářadí, prostory, ve kterých bude údržbu provádět, a přístup k potřebné technické dokumentaci, podle které je údržba prováděna. Po splnění všech těchto požadavků požádala společnost CSAT na Úřadě pro civilní letectví ČR o rozšíření oprávnění na traťovou údržbu na nové verze letadel, které na základě auditu přímo ve společnosti úřad udělil.

Konkrétně se nové osvědčení týká verzí letounů Boeing 737 MAX a Airbus A319/320/321 neo, které používají nové motory společnosti CFM (Snecma-General Electric). U nich došlo také k vylepšení aerodynamických vlastností trupu a křídel letadel a celkově ke snížení hmotnosti vlivem konstrukčních úprav.


Údržba letadel. Zdroj:CSAT

Traťová údržba letadel se provádí pravidelně (např. na denní či týdenní bázi), ale i nepravidelně. Během ní probíhá celková kontrola letadla, doplnění provozních kapalin, odstranění drobných závad a dochází ke kontrole i jednotlivých částí letadla, při které se zhodnotí, zdali je letadlo v pořádku a je způsobilé k dalšímu letu. 

Czech Airlines Technics se zaměřuje se na opravy a údržbu letadel a letecké techniky v rámci těžké údržby (base maintenance), traťovy údržby (line maintenance), údržby letadlových celků (components maintenance), podpory provozovatelů (engineering) a údržby letadlových podvozků (landing gear maintenance). Modifikaci Split Scimitar Winglets na letounech Boeing 737NG CSAT realizovala jako první v kontinentální Evropě, provádí úpravy Sharklets na letounech Airbus A320. Loni CSAT provedlo přes 100 zakázek těžké údržby na letadlech typu B737, A320 Family a ATR, většinou na letadlech zahraničních zákazníků. Mezi klienty CSAT patří České aerolinie, Finnair, Transavia Airlines, Germania, Travel Service, KLM Royal Dutch Airlines a NEOS. 

-fr-

Zdroj: Český aeroholding, a.s.

Flying Revue > Články > Letecká doprava > V Praze se bude provádět traťová údržba A320neo a B737 MAX. CSAT získala certifikaci jako jedna z prvních v Evropě
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: