2.12.2019
Přednášky a kurzy Flying Revue V sobotu 30. listopadu 2019 jsme se v atraktivních prostorách leteckého výcvikového centra CATC Praha na Letišti Václava Havla sešli s takřka čtyřmi desítkami pilotů, kteří zde absolvovali celodenní kurz na téma VFR létání do zahraničí.
Jednalo se o první realizaci inovovaného kurzu VFR lety do zahraničí. Kapacita učebny 242 v sousedství simulátorů pro výcvik dopravních pilotů byla zcela naplněna - pětihodinový maraton zde absolvovalo 39 posluchačů, kteří se sem sjeli prakticky z celé republiky, dokonce do Prahy na kurz dorazili i naši letečtí přátelé ze Slovenska.
Jiří Pruša účastníky kurzu seznámil s potřebnou teorií, bez jejíž znalosti se pilot na letu do zahraničí, resp. už při jeho plánování neobejde, a doplnil ji vždy svými vlastními praktickými zkušenostmi a doporučeními. Vše pak průběžně doplňoval video ukázkami z praktického létání.
» Pro velký zájem plánujeme další běh kurzu VFR lety do zahraničí na 8. 2. 2020 v Praze. Podrobnosti upřesníme.
» Podrobný program kurzu najdete zde.
Důležitou součástí létání mimo území ČR je komunikace s řídícími letového provozu i s ostatním provozem na trase. Proto v promítaných videích z kabiny z reálného provozu často zněla právě aktuální komunikace. Během celého kurzu posluchači k naší radosti bohatě využívali možnost klást lektorovi dotazy k přednášeným tématům.
Každý posluchač nalezl ve své složce několik praktických dokumentů, které může využít při přípravě svého (nejen) prvního zahraničního letu. Všichni frekventanti kurzu získali také bezplatný desetidenní přístup do výukové on-line aplikace VFR Communication, která jako zatím nám jediná známá aplikace pro výuku komunikace v angličtině dokáže výuku realizovat interaktivně z domova, a to i s možností testování jak své vlastní komunikace pomocí funkce audionahrávání, tak s funkcí průběžného testování nabytých znalostí. Vyzkoušejte si ukázkovou kapitolu.
» Rozhovor s lektorem Jiřím Prušou
» Letecké CV Jiřího Pruši
V rámci kurzu jsme také v podání Miloše Dermiška z redakce FR prezentovali i speciální on-line tracker Trexee, na jehož vývoji jsme se prakticky podíleli, a jenž dokáže nejen vaše letadlo sledovat na jeho trase on-line, umí také vyslat nouzový signál pro případ kritické situace a záchranáře automaticky navigovat k místu incidentu. Tracker rovněž sleduje historii vašich letů, hlídá servisní intervaly, vyhodnocuje všechny elementy letu a nabízí možnost exportu zvolených letů do excelu, ale i do 3D mapy. Umí také ohlídat vaše letadlo na stojánce či v hangáru.
Své znalosti nabyté v kurzu si účastníci mohou vyzkoušet i v praxi. Zástupci spolupracující společnosti Fly Czech jim na závěr kurzu představili možnost absolvovat se safety pilotem praktický VFR let, tzv. vývoz, do zahraničí, což se u přítomných rovněž setkalo s pozitivním ohlasem.
Protože se na tento termín nemohli z nejrůznějších důvodu dostavit někteří další zájemci a kapacita učebny byla naplněna, rozhodli jsme se stejný kurz zopakovat v sobotu 8. února 2020. Přihlášení bude možné již brzy, sledujte tuto tabulku nebo web a facebook Flying Revue. FlyCzech pilotům nabízí také prosincový kurz VFR2IMC - již z názvu je patrné, oč běží, tedy o řešení situace, kdy se z VFR podmínek dostanete nechtě do podmínek IMC.
Miloš Dermišek, Jan Dvořák
Foto: Miloš Dermišek
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »