Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily

14.2.2017

Letecké muzeum USAF v Daytonu ve státě Ohio každý navštívit nemůže. Nyní ale do něj můžete nahlédnout tak detailně, jako byste tam takřka byli. Umožňuje to technologie Gigapan. 

Zážitek z návštěvy samozřejmě nahradit nemůže, ale jako ochutnávka pro ty z nás, kteří se do muzea jen tak snadno nedostanou, je panoramatická interaktivní fotografie lahůdka. Americký fotograf John Opie vytvořil masivní panoramatickou zoomovatelnou fotografii, která dává možnost nahlédnout do loni nově otevřené výstavní haly muzea. Fotografie s úhlem záběru 190° má rozlišení 1030 megapixelů a sestává z celkem 115 různých fotografií. Umožňuje tak až překvapivě podrobný pohled na některé ze vzácných leteckých pokladů muzea v Daytonu.

Klikněte myší do obrázku a pohybujte obrázkem. Dvojklikem si přibližte detaily. Zobrazení na celou obrazovku zde. Foto: John Oppie

Mezi exponáty na fotografii je (zleva doprava) například Lockheed C-141 Starlifter „Hanoi Taxi“, za ním prezidentské speciály Douglas VC-54C Sacred Cow (letoun požívaný F. D. Rooseveltem), modrobílý prezidentský Boeing VC-137C SAM 26000 (Air Force One), zcela vpředu maketu raketoplánu Space Shuttle (ve skutečnosti simulátor pro nácvik posádek Crew Compartment Trainer, který sloužil pro výcvik posádek v Houstonu), Lockheed YF-12A , první prototyp nadzvukového bombardéru North American XB-70 Valkyrie nebo raketoplán North American X-15. Poznáte další exponáty?

Čtvrtý výstavní hangár muzea se stal domovem více než sedmdesáti exponátů. Jsou mezi nimi například prezidentské speciály, experimentální a výzkumná letadla, ale i pokusné kosmické kluzáky, které americká NASA používala při získávání dat o chování vztlakových těles v atmosféře v rámci programu vývoje raketoplánů Dyna Soar a Space Shuttle. Každopádně nejen tato nová expozice, ale i celé muzeum rozhodně stojí za návštěvu.

Muzeum nabízí i klasickou virtuální prohlídku. Pokud by se vám nespustila přímo na stránce, klikněte sem  

Co je Gigapan a jak funguje

Panoramatická fotografie výše byla pořízena za pomoci fotografického přístroje uchyceného v automatizovaném počítačem řízeném kardanově závěsu vyráběném společností Gigapan. Ta je součástí projektu financovaného společnostmi Google, Carnegie Mellon University a NASA.

gigapan-epic-pro-robotic-pan-tilt-camera-mount-large.jpg

Cílem projektu je umožnit každému vytvořit s vhodným digitálním fotoaparátem a pomocí jednoduché automatické platformy pro otáčení a naklánění fotoaparátu snímky s rozlišením v rozsahu gigapixelů.

Tři kroky 

Zhotovení fotografie v rámci projektu Gigapan předpokládá tři kroky. Prvním je pořízení vlastního automatizovaného závěsu, jakéhosi fotografického robota, který společnost dodává na trh pod obchodním názvem GigaPan Epic. K dispozici jsou dnes různé verze, od těch poměrně jednoduchých pro malé kompaktní fotoaparáty, až po luxusní GigaPan Epic Pro určený pro profesionální digitální zrcadlovky s hmotností až 4,5 kilogramu.

Druhou částí projektu je speciální software nazývaný Stitcher, který snímky dokáže spojit k sobě podle obsahu obrazu a pravoúhlého uspořádání záznamu.

Třetí část projektu je rozčlenění obrovského celkového obrazu do zvládnutelných dlaždic 256x256 pixelů a vytvoření takzavné obrazové pyramidy. Snímky je pak možné nahrávat na projektový server a s pomocí Flash Playeru zveřejňovat na internetu. Na stránkách projektu je možné dnes najít více než 40 000 panoramat různé kvality.

Není bez zajímavosti, že počátky projektu jsou mimo jiné ve vybavení vozítka Opportunity na Marsu, kterého zařízením podobným dnešnímu gigapanu vybavila NASA v roce 2003.

Na tvorbu fotografů se můžete podívat na stránkách www.gigapan.com, my vám nabízíme panoramatický 360°pohled na Manhattan. Když kliknete sem, můžete využít celostránkové zobrazení a interaktivní prvky fotografie. 

Michal Beran

Zdroj: Gigapan.com, NationalMuseum.af.mil

logo_fr_transp.jpg

 

usaf.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
  • Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily
    Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
  • Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily
    Prohlédněte si novou expozici muzea USAF v Daytonu. Technologie Gigapan vám ukáže neuvěřitelné detaily
.

         Máme pro vás »

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety dne 25.1.2025

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

Stylové kryty na mobil

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.01.1909 se stalo...
23.01.1909
První vzlet Bleriotu XI, jedné z nejúspěšnějších pionýrských leteckých konstrukcí a stroje, který pokořil jako první kanál La Manche.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: