25.11.2019
Spojené státy v říjnu oznámily, že pozastavují platby svého dílu poplatků určených na provoz mezinárodní agentury pro civilní letectví ICAO se sídlem v kanadském Montrealu, aby ji donutily přistoupit k reformám v oblasti přístupu k informacím.
Důvodem je podle USA nedostatečná transparentnost ICAO a slabá ochrana whistleblowerů uvnitř agentury, což vyšlo na povrch zejména v souvislosti s kybernetickým útokem na ICAO v roce 2016. Vláda USA obvinila ICAO z bagatelizace problému a vyzvala ho za podpory dalších členských států k reorganizaci v tomto směru už po únorové (2019) zprávě kanadského vysílání Broadcasting Corp. o dopadu zmíněného kybernetického útoku na ICAO.
„Od ICAO očekáváme hodně. Očekáváme efektivní a etické vedení,“ stojí v oficiálním sdělení vlády USA. ICAO na svou obranu uvedlo, že od incidentu svou odolnost proti kybernetickým útokům výrazně zlepšilo. Americký zástupce v ICAO Tom Carter už v květnu deklaroval, že 36 členná rada agentury vyjádřila značnou nedůvěru v bezpečnost stávajícího informačního systému a zpochybnila „nedostatek odhodlání vedení řešit tuto otázku transparentním způsobem.“ Carter ve svém projevu uvedl, že ICAO bude muset "udělat více pro ochranu zaměstnanců, kteří přicházejí s informacemi o pochybeních uvnitř agentury (whistleblowerů)".
ICAO v reakci na krok USA oznámilo, že „bezodkladně“ začalo „formalizovat“ nový přístup vůči whistleblowerům podle návrhů Spojených států a dalších zemí. Spojené státy však podle blíže nespecifikovaného zdroje agentury Reuters požadovaly, aby tento nový přístup byl zaveden už v červnu 2019, kdy byl schválen správní radou agentury. Mluvčí ICAO Anthony Philbin v reakci na nespokojenost USA uvedl, že jiné země agenturu za pokrok v této oblasti již ocenily a vyslovil obavu, že po současném zastavení plateb ze strany USA nebude ICAO s to další změny realizovat.
Jedná se o nejnovější případ střetu Washingtonu s některou z organizací působících pod hlavičkou OSN. Spojené státy například opustily Radu OSN pro lidská práva, kulturní agenturu UNESCO a snížily objem finanční podpory Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).
ICAO je na finančním příspěvku USA do značné míry závislé – jedná se o téměř čtvrtinu ročního rozpočtu ICAO ve výši přibližně 76 milionů USD. Časovou platnost pozastavení placení příspěvku Washington nespecifikoval. Spojené státy zatím nenastolily možnost, že ICAO zcela opustí a zůstávají tak nadále jednou ze 193 členských zemí.
-fr-
Zdroj: Reuters
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »