21.12.2014
S letištěm Kingsforda Smithe je to tak trochu jako s Járou Cimrmanem. I v roce 2011 oslavilo kulaté výročí od svého vzniku, záleží jen na tom, od jakého data to budeme počítat. To však nic nemění na jeho statusu nejdůležitějšího vzdušného přístavu australského kontinentu.
Sydneyské mezinárodní letiště pojmenované po zřejmě nejslavnějším australském průkopníkovi letectví, siru Charlesi Edwardu Kingsford Smithovi, je dnes jedním z nejstarších dopravních letišť s nepřetržitým provozem na světě. Jeho raná historie je sice velmi dobře zdokumentovaná, od prvních myšlenek na jeho zřízení však k oficiálnímu zahájení provozu uplynulo dlouhých pět let.
Vznik letiště, dnes známého jako Sydney Airport nebo Kingsford-Smith Airport, je svázán s postavou bývalého válečného letce Nigela Loveho. Nigel se vrátil do Austrálie po skončení první světové války a to, co viděl v Evropě, ho přesvědčilo o důležitosti letectví. Rozhodl se, že zřídí první výrobu letadel v Austrálii, což ovšem vyžadovalo rovněž najít vhodné pozemky pro stavbu továrny a především přilehlého letiště. Uvědomoval si, že by ideální místo mělo z mnoha důvodů ležet co nejblíže velkého města. Realitní kancelář v Sydney mu doporučila pastvinu v nedalekém Mascotu, používanou pro pasení skotu a ovcí místními jatkami. Lowe byl nadšen, udusaná hlína i tráva spasená nakrátko byly pro jeho účely ideální. Plocha v Mascotu byla pro létání skutečně optimální, o čemž svědčí i to, že první let na stroji Bristol Boxkite zde vykonal již v roce 1911 dobrodruh a letecký průkopník J. J. Hammond. Majitel pozemku, Kensington Race Club, souhlasil s jeho pronájmem pro letecké účely a Love zřídil nové letiště o ploše dvou set akrů. Hangár zprvu nahrazovala plátnem potažená bouda, později nechal Love dovézt z Anglie hangár.
První let provedl Love 19. listopadu 1919, oficiálně však své letiště otevřel až 9. ledna 1920. V obou případech pilotoval dvouplošník Avro sám.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »