Chystá se na nebe ruský Ruslan? Rusové chtějí vyrábět letoun s parametry ukrajinského An-124

27.9.2016

Rusko možná během dvou let vyvine super těžké dopravní letadlo s parametry ukrajinského Antonova An-124 Ruslan. Podle serveru Ruaviation.com to novinářům řekl během v neděli skončivšího aerosalonu Gidroaviasalon 2016*  náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Andrej Boginskij. 


Motor PD-14 společnosti Aviadvigatěl.

Jak by měl letoun vypadat a jaké požadavky na něj ruská vláda má, zatím není zřejmé, podle Boginského není ještě ani stanoveno, kdy by měl být projekt dokončen. „Práce je nyní v počáteční fázi, podle mě bude trvat dva roky,“ řekl Boginskij a dodal, že návrh stroje by měla připravovat konstrukční kancelář Iljušin. Pohonnou jednotkou by měl být motor PD-14 vyvinutý společností Aviadvigatěl (Letecký motor) a vyrobený v Permském motorovém závodě. 

An-124 Ruslan. Jak bude vypadat ten ruský, se zatím neví. Foto: Antonov.com
An-124 Ruslan. Jak bude vypadat ten ruský, se zatím neví. Foto: Antonov.com
Hlavním důvodem vývoje nového letounu je to, že ruští operátoři, kteří provozují letadla An-124-100 Ruslan, mají problémy s udržováním jejich letové způsobilosti. 

Ukrajinský Antonov totiž loni v září ukončil angažmá v ukrajinsko-ruské společnosti UAC-Antonov a počátkem letošního roku pak ukrajinská vláda vyvedla některé insolventní části Antonova do státního podniku Ukroboronprom a tím Rusko odstřihla od dodávek náhradních dílů a servisních služeb pro letadla Antonov (více v článku Nebeští obři An-124 Ruslan a An-225 Mrija osiřeli. Jejich výrobce Antonov zanikl). 

An-124 Ruslan

- Rozpětí: 73,3 m
- Délka: 69,1 m
- Výška: 20,8 m
- Hmotnost: 175 000 kg
- MTOW: 405 000 kg
- Max. užit. zatížení: 150 000 kg
- Pohonná jednotka: 4× Progress D-18T
- Výkon pohonné jednotky: 4× 229,5 kN
- Maximální rychlost: 865 km/h
- Maximální dolet: 16 500 km
- Dolet s max. zátěží: 4500 km

Rusové ale míní Ruslany udržet ve stavu letové způsobilosti tak jako tak. "Všechna letadla An-124 Ruslan v užívání Ruské federace budou pokračovat v práci bez ohledu na rozhodnutí Ukrajiny," prohlásil Boginskij s tím, že Rusko má k dispozici veškerou potřebnou dokumentaci s tím, že servis mohou provádět například společnosti Iljušin, Mjasiščev nebo Volga-Dněpr. 

Rusko si na An-124 nárokuje i morální právo. "Toto letadlo vzniklo v sovětských dobách a ruská federace má proto na letadlo přesně stejná práva jako Ukrajina," cituje Boginského server i-Mash.ru. "A pokud Ukrajina plán pro udržování letové způsobilosti odmítne, v dlouhodobém horizontu to může dělat ruská strana sama," řekl. Přestřelku živí i Antonov, podle Ruaviation.com totiž uvedl, že má v úmyslu v takovém případě prohlásit Ruslany v ruských rukách za nebezpečná letadla.

Hlavními provozovateli letounu An-124 Ruslan, jehož bylo vyrobeno 56 kusů a jako typ je v provozu od roku 1986, jsou společnosti Volga-Dněpr Company a Aerospace Force.  

Na konci srpna Antonov oznámil, že společně s čínskou společností Aerospace Industry Corporation of China (AICC) dokončí druhý kus Ruslanova mladšího a většího sourozence An-225 Mrija. Psali jsme v článku Druhá, nedokončená An-225 Mrija obživne. Dostaví ji Číňané

Jan Dvořák

zdroj: Ruaviation.com, i-Mash.ru

*Gidroaviasalon 2016 se konal ve městě Gelendžik na ruském pobřeží Černého  moře, 180 km severozápadně od Soči, a jedná se o přehlídku hydroplánů a létajících člunů. 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Chystá se na nebe ruský Ruslan? Rusové chtějí vyrábět letoun s parametry ukrajinského An-124
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: