6.11.2018
Letadlové motory - přednáška v muzeu Ve spolupráci s Jizerskohorským technickým muzeem pořádáme pro veřejnost praktickou přednášku o opravách a údržbě starších letadlových motorů. Touto přednáškou završujeme náš seriál o restaurování motoru Minor 4-III, který jste mohli sledovat na stránkách tištěné Flying Revue. Na přednášku vás srdečně zveme!
V sobotu 1. prosince 2018 dopoledne máte jedinečnou příležitost slyšet a vidět "v akci" Ilju Šercla, muže, kteří patří mezi světovou extratřídu v restaurování motorů. Doplní ho další přední odborník pro oblast historických motorů Štěpán Berný.
» Přijďte v sobotu 1. prosince 2018 v 10. 30 hod. na přednášku Opravy a údržba historických letadlových motorů do Jizerskohorského technického muzea. Doporučujeme si na přednášku zarezervovat místo (rezervační formulář zde). Případné dotazy rádi zodpovíme na telefonu redakce: 602 944 172 nebo na .
Teoretická část přednášky, která se bude konat v přednáškovém sále muzea, bude doplněna praktickou ukázkou u motoru Minor 4-III přímo v dílnách muzea. Mezi exponáty nechybí ani skvost v podobě funkčního řezu slavným německým stíhačkovým motorem Daimler Benz DB 601.
» Součástí přednášky, která bude trvat zhruba 2 až 3 hodiny, bude i prohlídka zde detašované expozice letadlových motorů VHÚ Praha - Kbely.
» Přečtěte si ve Flying Revue: Ze starého nový. Revize a oprava motoru WALTER MINOR 4-III, díl první.
Jizerskohorské technické muzeum sídlí na břehu říčky Smědá v severočeské obci Hejnice, resp. v její části Bílý Potok, v bývalé textilce z druhé poloviny 19. století. Kromě muzea zde rovněž působí právě motorářská strojírna Šercl. Textilní výroba zde po roce 1989 vyhasla a od roku 2002 továrna patří rodinné firmě Šercl a textilní stroje nahradily obráběcí stroje motorářské strojírny.
Ilja Šercl se synem Pavlem na Bílém Potoce začali provádět opravy a rekonstrukce historických automobilových, tankových a také leteckých motorů. Díky svým znalostem, šikovným rukám i bystrým hlavám se v následujících létech stali pojmem nejen u nás, ale i v kruzích sběratelů historické techniky daleko za hranicemi. Dnes se soustřeďují hlavně na unikátní motory, k nimž například chybí dokumentace nebo jsou zdánlivě nenapravitelně poškozeny a často pro ně nejsou dostupné ani náhradní díly.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »