Přiblížení NDB – 2. část

16.12.2014

Přiblížení NDB – 2. část
Přiblížení NDB – 2. část
Přiblížení NDB – 2. část

Každý pilot, který hodlá získat kvalifikaci letů podle přístrojů, se setkává v prvních lekcích praktického výcviku s přiblížením na přistání pomocí nesměrových radiomajáků NDB (Non-Directional Beacon). Ač je tento druh přiblížení již mnoho let překonán novými způsoby přivedení letadla na přistání, patří stále k základním pilotním dovednostem každého dopravního pilota.

V minulém čísle našeho časopisu jsme se věnovali spíše teoretické přípravě, dnes se přesuneme do kokpitu letadla a budeme vyhodnocovat jeho polohu pomocí ručiček na palubním přístroji.Jakmile se letadlo nachází v úseku středního přiblížení, uvede jej pilot do horizontálního letu a pokračuje do bodu FAF. Mezitím snižuje rychlost a vysouvá mechanizaci. Primárním palubním přístrojem, který umožňuje pilotovi přesně udržovat směr přiblížení, je radiokompas vybavený dvěma ručičkami, silnou a slabou. Ke každé ručičce je přes palubní přijímač veden signál od jednoho nesměrového radiomajáku NDB. Šipka ručičky na palubním přístroji směřuje vždy k pozemní radiostanici. To znamená, že pokud provádíme cílový let na radiomaják a nefouká vítr, směřuje ručička k radiomajáku a její směr je totožný s podélnou osou letadla. Pokud fouká vítr například zleva, poloha ručičky vůči radiomajáku se nezmění, letadlo však musíme vychýlit proti působení větru o úhel, který bude odpovídat snosu větru. Řekněme, že pro pohyb silné ručičky (ručička č. 2) naladíme na palubě kmitočet NDB na 1. km a pro indikaci slabé ručičky (ručička č. 1) naladíme kmitočet NDB na 7. km. Také si zadejme směr přiblížení, který bude totožný s prodlouženou osou dráhy, a sice 360°. Pokud se letadlo bude nacházet v úseku středního přiblížení a bude přesně na trati, budou obě ručičky směřovat ke svému radiomajáku, šipkami na sobě, budou v zákrytu a obě budou ukazovat směr 360° na radiokompasu. Tuto situaci znázorňuje obrázek č. 1.

Obecně platí, že pokud bude letadlo přesně na trati, tedy na spojnici obou majáků, ať už před nimi nebo mezi nimi, budou vždy obě ručičky v zákrytu, ať je jakkoli vychýlena podélná osa letadla. A na druhé straně, nebude-li letadlo přesně na trati, budou tyto ručičky mezi sebou svírat nějaký úhel. Obrázek č. 1 znázorňuje situaci, kdy se letadlo nachází mezi radiomajáky a přesně na trati a nepůsobí žádný vítr. Silná ručička směřuje k radiomajáku na 1. km a ukazuje magnetický kurz a zároveň trať letu 360°. Slabá ručička je v zákrytu se silnou, ale je obrácena o 180°, neboť směřuje k radiomajáku na 7. km a šipka ukazuje kurz 180°.

Flying Revue > e-shop > archiv > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > LEDEN-ÚNOR 2010 > Přiblížení NDB – 2. část
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 03.04.1933 se stalo...
03.04.1933
Britské stroje Westland PV-3 a Westland PV-6 upravené pro výškové lety jako první letouny přelétají Mount Everest v rámci takzvané Houston Everest Expedition.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: