13.2.2019
Představujeme česká a slovenská letiště 11: Letiště Přerov Míříte na Hanou a jste příznivci vírníkového létání? Pak při svých leteckých výletech nemůžete vynechat letiště v Přerově.
Letiště Přerov, LKPO, Přistání, vzlet a nízký průlet nad dráhou 12. (c) Flying Revue 2019
Letiště Přerov (LKPO) bylo založeno v březnu 1939 jako vojenské letiště. Rok nato ho obsadila Luftwaffe. Němci měli v Přerově letouny Ar-68, Ar-96, Fw-58c, Fw-190F, Me-109 či Ju-87. Před válkou na letišti působil František Fajtl.
I po válce zůstal zachován vojenský status letiště. Jednotka československého letectva umístěná na letišti měla ve výzbroji v Přerově Aero A-100, Aero A-101, B-71 (licenční sovětské SB-2) nebo Pragu E-39. V letech 1969 až 1973 zde fungovalo výcvikové středisko letectva, v roce 1995 zde začala působit 33. základna vrtulníkového letectva. V roce 2013 ukončila Armáda ČR na letišti v Přerově provoz a letiště ve dvou etapách převzala do správy společnost LOM Praha. » Vše o letištích
V současné době má letiště status veřejného vnitrostátního a neveřejného mezinárodního letiště se dvěma vzletovými a přistávacími drahami - betonovou 06/24 a travnatou 05/23.
Letiště v srdci Hané nabízí stát se výchozím bodem pro výlet na známý hrad Helfštýn, především zde ale sídlí společnost Nirvana, která je jedním z hlavních evropských výrobců a propagátorů vírníkového létání. Jako první na světě tu vyrobili a certifikovali letadlo homologované pro letecký i pozemní provoz.
» Více o letišti v sekci Letiště ČR & SR
Letiště jsme nafilmovali v rámci expedice 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci jsme u příležitosti oslav stého výročí československého letectví navštívili sto letišť v České a Slovenské republice.
Všechna letiště vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »