28.12.2018
Představujeme česká a slovenská letiště 4: Letiště Olomouc Na Hanou, přesně na letiště Olomouc (LKOL), míří dnešní pokračování 100 dílné videosérie z přistání, vzletu a nízkého průletu na letištích Česka a Slovenska.
Letiště Olomouc LKOL, přistání, vzlet a nízký průlet. (c) Flying Revue 2018
Veřejné vnitrostátní letiště Olomouc vzniklo už v roce 1906 a je jedním z pouhých dvou letišť v ČR, na nichž je nepřetržitý provoz od roku 1918. Přistát tu můžete na třech přistávacích a vzletových drahách - asfaltové 10/28 a dvou travnatých 09/27 (levá, pravá). Je tu čilý plachtařský i motorový provoz.
Na letišti působila řada vynikajících pilotů, například Alois Vašátko, František Peřina či František Fajtl. Dvacet čtyři z nich odešlo bojovat v řadách RAF proti německým nacistům, devatenáct z nich se ze své mise nevrátilo.
V roce 1935 zde byla zřízena pilotní škola, z níž vznikl Hanácký aeroklub Olomouc. V roce 1963 byl na letišti v Neředíně umístěn vrtulníkový pluk, který byl po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 přemístěn do Prostějova (přečtěte si rozhovor s někdejším velitelem prostějovského pluku Jiřím Macurou)a letiště bylo obsazeno vrtulníky sovětské armády. Po jejím odchodu letiště převzalo do správy město a na letiště se vrátil aeroklub.
» Více o letišti se dozvíte v sekci Letiště ČR & SR. » Videodatabázi přistání, vzletů a nízkých průletů na letištích ČR a SR najdete zde.
V historii letiště figuruje i výrazná stopa, již sem otiskli akrobaté, například Miloslav Přikryl, František Skácelík či Jiřina Stoklasová-Lockerová. V hangárech zde najdete na šest desítek aeroklubových i soukromých letadel, namátkou Z 126, Z 526 F, Z 526 AFS, C172, C182, Grumman, R 44, L-23 Blaník a další stroje. Každý rok v srpnu se tu koná letecký den. Letiště je výbornou výchozí pozicí pro návštěvu historického centra Olomouce - z letiště do centra je to zhruba 2 km.
Letiště jsme nafilmovali v rámci expedice 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci jsme u příležitosti oslav stého výročí československého letectví navštívili sto letišť v České a Slovenské republice.
» Vše o expedici najdete ve webovém speciálu 100 let - 100 letišť.
Všechna letiště vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »