Poleťte s námi na vzpomínkový let k počátkům letecké dopravy v Evropě. Připomeneme si českou stopu v ní

1.5.2019

CIDNA 2019   Víte, že první letecké dopravní spojení západní a východní Evropy mají tak trochu na svědomí Čechoslováci? Málo se o tom ví, přesto je to tak – Československo bylo významným akcionářem v jedné z nejstarších evropských leteckých společností Compagnie Franco Roumaine de Navigation Aérienne (CFRNA/CIDNA)*.

Zoom gallery

Compagnie Franco Roumaine de Navigation Aérienne (CFRNA, později CIDNA) svými leteckými linkami jako první propojila země střední a východní Evropy s Francií. Kromě toho Praha byla klíčovým uzlem, v němž se trasy na východ a jihovýchod sbíhaly a dělily. A nejen to, za řízení letounů společnosti CIDNA usedal i nebývale vysoký počet českých pilotů.

Zoom gallery

A protože se tato letecká společnost, jež se později jako jedna z pěti společností – například spolu s legendární Aéropostale – stala základem Air France, začala rodit v době zhruba před sto lety, chceme si její historii a českou stopu v ní připomenout i my. Ostatně, posuďte sami - v prosinci roku 1932 akcie CIDNY tvořil kapitál 8 250 000 F, přičemž akcie byly rozděleny mezi francouzské a rumunské akcionáře, dvacetiprocentní(!) podíl ve společnosti držel kromě nich už jen československý stát*.

„Na existenci této společnosti s velmi silnou českou účastí jsme narazili díky naší ve Francii žijící spolupracovnici Maryle Boutineau. Z původně poměrně nenápadné skutečnosti se časem vyklubal úžas, že je v naší historii něco, na co my Češi a Slováci můžeme být velice hrdí, a přitom se o tom v Česku a na Slovensku skoro nic neví. A to nám nedalo spát,“ líčí Jiří Pruša z redakce Flying Revue zrod projektu CIDNA 2019.  

CIDNA 2019
”fr_int”

» Poleťte s námi!


Flying Revue pořádá v září 2019 vzpomínkový let ve stopách letecké společnosti CFRNA/CIDNA, která stála u zrodu komerční letecké dopravy v Evropě, Praha byla její významnou destinací a Československo jejím akcionářem. Zveme české i zahraniční piloty, aby se vzpomínkového letu zúčastnili s námi.

V případě zájmu pište na info@flying-revue.cz nebo volejte na +420 602 944 172.
Více o vzpomínkovém letu zde.

» Sledujte speciál CIDNA 2019.

Vzpomínkový let
Historie
Česká stopa

Inspirováni předloňskou účastí v Rallye Aéropostale, jíž Francouzi každoročně vzdávají hold průkopnici letecké pošty na trase mezi Francií, Afrikou a Jižní Amerikou, tedy slavné společnosti Aéropostale, rozhodli jsme se ve Flying Revue uspořádat první ročník Vzpomínkového letu na připomenutí společnosti CFRNA/CIDNA s českou stopou. 

„Bylo pro nás moc inspirativní vidět, s jakou vážností francouzští letci a fanoušci letectví přistupují ke své letecké historii a za jak důležité považují její připomínání dnešní generaci. Tak se chceme pokusit o něco podobného letos v září i u nás - abychom i na této skutečnosti ukázali, že Československo patří navzdory své nepatrné velikosti mezi světové letecké velmoci. Že zkrátka máme být na co pyšní, jak se ostatně ukázalo i během oslav stého výročí našeho letectví,“ vysvětluje Miloš Dermišek, jenž Vzpomínkový let za redakci FR spoluorganizuje.   

A protože CFRNA/CIDNA byla společností mezinárodní, se sídlem ve Francii a Rumunsku, začala paní Maryla Boutineau navazovat kontakty (především) ve Francii a podařilo se jí pro účast v projektu získat řadu významných partnerů. Například město Štrasburk, na jehož letišti Neuhof (LFGC) CIDNA působila či Muzeum Air France. V Česku projekt podporují Air France, významný evropský letecký výrobce Latécoère, Letiště Letňany, Český svaz letectví. Mediálním partnerem je Aktuálně.cz. 

Let ve stopách nejstarší evropské letecké společnosti CFRNA/CIDNA 

Zoom gallery

Vzpomínkový let na připomenutí jedné z nejstarších evropských leteckých společností CFRNA/CIDNA, která svými leteckými linkami propojila země střední a východní Evropy s Francií, má několik cílů. „Jednak si ve Flying Revue společně s dalšími účastníky letu chceme připomenout historii a síť letecké společnosti CFRNA/CIDNA, rádi bychom také navázali kontakty s leteckými osobnostmi a nadšenci v jednotlivých navštívených zemích a v neposlední řadě takto propagovali naše letectví v zahraničí,“ říká Jiří Pruša.  

Vzpomínkového letu CIDNA 2019 se zúčastní řada českých pilotů a letadel. Odlet plánujeme symbolicky během „Francouzského dne“ na Dni Letiště Letňany 7. září 2019, jehož partnery jsou pro letošek takřka symbolicky francouzské společnosti Citroen a Latecoere. Vyvrcholením letu pak bude obdobná akce na letišti ve Štrasburku o 14 dní později. 

 » Sledujte web CIDNA 2019

Vlastní vzpomínkový let poletíme ve dvou etapách. Start, jak už řečeno výše, se odehraje jako součást programu Dne Letiště Letňany v sobotu 7. září 2019. Po startu se letadla účastníků vydají na třídenní „východní“ etapu směr Bukurešť (Baneasa, LRBS) s tím, že po trase bychom rádi přistáli také ve Vídni (Vöslau, LOAV),  Budapešti (Budaors, LHBS), Szegedu (LHUD) a Aradu (LRAR). Mimochodem, zajímavé je, že v Bukurešti a Štrasburku se dá i dnes přistát na původních letištích, kde letadla společnosti CIDNA přistávala už ve dvacátých letech minulého století. A nejen to: letiště Baneasa v Bukurešti patří k pěti nejstarším dosud používaným letištím na světě (založeno 1908). 

Zoom gallery

Druhá, „západní“ etapa bude trvat čtyři dny a odstartuje z letiště Letňany ráno ve čtvrtek 19. 9. 2019. Základní trasa je Praha Letňany (LKLT) – Štrasburk (Neuhof, LFGC) - Paříž (Le Plessis Belleville, LFPP), Štrasburk (Neuhof, LFGC) a poté návrat na domovská letiště jednotlivých účastníků v ČR. Návrat je plánován na neděli 22. 9. 2019. 

Hlavním bodem druhé etapy je účast na dni otevřených dveří letiště Štrasburk/Neuhof 21. září 2019.  

Účastnit vzpomínkového letu se může v podstatě kdokoli, kdo se bude chtít k akci připojit, a to v kterékoli její části. Flying Revue bude let pouze časově a obsahově koordinovat, nebude organizovat let jako skupinový. Každý účastník poletí na vlastní náklady a zodpovědnost včetně podání letového plánu a zajištění neletových pozemních služeb.  

Mediálním partnerem projektu je server Aktuálně.cz

Partnery projektu jsou také Museé Air France a Air France.

* Československý stát vstoupil do společnosti kapitálově po roce 1925, po jejím přerodu v CIDNA (Compagnie Internationale de Navigation Aérienne)

 

-fr-   

Zoom gallery

expedice_cfrna_cidna_2019_fcb_cz_final_2_-min.png

Poleťte s námi na vzpomínkový let k počátkům letecké dopravy v Evropě. Připomeneme si českou stopu v ní
Flying Revue > Expedice > CIDNA 2019 > CIDNA 2019 články > Poleťte s námi na vzpomínkový let k počátkům letecké dopravy v Evropě. Připomeneme si českou stopu v ní
Loading...

CIDNA 2019 články

  • 1.5.2019 Poleťte s námi na vzpomínkový let k počátkům letecké dopravy v Evropě. Připomeneme si českou stopu v ní

Stránkování

<1 2 3
 
 
Loading...

CIDNA 2019 články

  • 1.5.2019 Poleťte s námi na vzpomínkový let k počátkům letecké dopravy v Evropě. Připomeneme si českou stopu v ní

Stránkování

<1 2 3
 
 
.

         Máme pro vás »

Vánoční inspirace:

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety: 25.1. a 22.2.2025!

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.11.1940 se stalo...
25.11.1940
První let prototypu britského amerického dvoumotorového bombardovacího stroje Martin B-26 Marauder.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »