5.4.2019
Ostrovy Baltského moře 6 (video) Zajímavý zážitek pro pilota je, když se při vzletu paralelně s vámi těsně vedle dráhy o totéž pokouší osobní auto. Stalo se na letišti v Rize, odkud pokračujeme dál v leteckém mapování Pobaltských republik. Seriál Ostrovy Baltského moře dnes pokračuje šestým dílem.
Ostrovy Baltského moře, část 6
Ranvej letiště Spilve v Rize slouží zřejmě také jako závodní automobilová dráha. Alespoň tak to zde vypadalo, když jsem se s OK-LEX rozjel po vzletové a přistávací dráze 14 ke vzletu a pojednou kolem mě po pravém okraji dráhy jako blesk prosvištělo postarší Audi. Podle očekávání se vzlet podařil jen mně, a tak jsem mohl bezpečně pokračovat v expedici. Ostatně, podívejte se sami.
» Létáte? Fotíte? Točíte? své záběry s vaším povídáním k nim. Rádi je zveřejníme v rubrice Od čtenářů Flying Revue.
Zamířil jsem k předměstí Rigy a jako obvykle jsem požádal o povolení k průletu nad středem města. Tentokrát to ale nevyšlo - řídící mě sem nepustil, protože jsem neměl podaný letový plán. Přesto pohled na hlavní lotyšské město stál za to, mimo jiné i kvůli patnácté nejvyšší televizní věži světa. 368,5 m vysokou TV Tower Riga z roku 1986, jež se tyčí k nebi z ostrova Zakusala uprostřed řeky Daugava, nemůžete opravdu přehlédnout.
Z Rigy let pokračoval opět k pobřeží Baltu na letiště Liepaja. Po startu jsem narazil na jakousi open air party nedaleko za městem, shora je to docela zajímavý pohled. Chvíli jsem se kochal pobřežím, ale po překonání hranice mezi Lotyšskem a Litvou jsem letadlo obrázil k východu, abych si přeletěl a nafilmoval působivé historické město Kaunas.
» Všechny díly videosérie Ostrovy Baltského moře můžete sledovat zde.
Tam jsem nejdříve přistál na dopravním letišti. Bohužel ale neměli palivo, a tak mi jen radostně umožnili zaplatit přistávací a handlingové poplatky, a já musel přeletět na sportovní letiště Aleksotas, kde se mi po troše snažení podařilo palivo získat. Letiště Aleksotas, které tu zřídila německá armáda v roce 1915, patří k nejstarším stále používaným letištím v Evropě.
S plnými nádržemi jsem se mohl vydal k dalšímu cíli dnešní etapy, hlavnímu městu Litvy – Vilniusu. Cestou jsem si připomněl, jak nepatrný je člověk, když se na dohled od OK-LEX z těžkých mračen začaly k zemi řítit stovky tun vody. Pohled na tuhle scenérii z výšky je vždycky ohromně působivý, snad se ho ve videu podařilo zachytit alespoň trochu věrně.
Řídící letiště Vilnius byl ke mně přátelský, a tak můžete na videu shlédnout záběry historického centra tohoto města. Nad Vilniusem jsem si mohl také nafilmovat už druhou televizní věž v jednom dni - ta vilniuská je z roku 1980 a ani ona není žádný drobek - měří 326 metrů, tedy o dva metry víc než Eiffelovka.
Ale to už jsem měl před sebou jen stokilometrový přelet do Polska, kde jsem šestý den expedice nad Baltské ostrovy zakončil na letišti Suwalki. Tady jsem ocenil, že s sebou spacák nevozím marně - pro nedostatek jiných možností jsem tu totiž musel přespat pod křídlem letadla.
Baltské moře má pověst nechtěné popelky, je to však vůči němu velmi nespravedlivé. Toto moře je totiž hodno obdivu, jen se o tom málo ví. Plochou je větší než Jadran a nacházejí se v něm desítky tisíc ostrovů. O malebnosti i úctyhodnosti tohoto moře se vás pokusíme přesvědčit v sedmidílné letecké videonávštěvě nad ostrovy (ne)známého Baltu.
Let nad ostrovy Baltského moře byl součástí expedičního projektu Evropské ostrovy z nebe, letěl jsem nad ním uprostřed srpna 2014. Cesta trvala osm dní a otevřela mi zcela neznámý svět stovek a tisíců ostrovů, které se v Baltském moři a jeho částech Botnické moře, Botnický záliv či Finský záliv nacházejí. Počasí vyšlo skvěle, a tak i videa i fotky nabízejí skvělé pohledy. Při této cestě se mi také podařilo natočit i několik hlavních měst severní Evropy - Stockholm, Helsinky, Tallinn, Vilnius, Riga. Vše vám ukážeme v této videosérii.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »