19.11.2018
Příběhy leteckých fotek III. Přelety velkých letišť, to je pro sportovního pilota vždy neobyčejný zážitek. Navíc, co letiště, to zajímavá fotka. Ta z přeletu letiště San Diego International se dokonce dostala do kalendáře leteckých pohledů na matičku Zemi.
Don San Diega jsme se na konci srpna 2016 během expedice Kolem USA 2016 stočili po prohlídce národních parků v Kalifornii a Utahu. Potřebovali jsme sem doletět, jelikož je to nejjižnější bod západního pobřeží USA a tedy na trase obletu USA nemohl chybět. Odtud jsme pak pokračovali podél pobřeží už na sever. Jako prakticky v každém velkém městě, i tady jsme chtěli přeletět hlavní letiště a udělat pár fotek.
» Fotografii z přeletu letiště San Diego najdete ve stolním kalendáři Báječný svět létání 2019, a to na stránce přelomu října a listopadu. Foceno během expedice Kolem USA 2016.
Přeletět velká dopravní letiště je vždy výzva. Je potřeba přemluvit řídícího přibližovací služby, aby přelet povolil. V USA je skvělé, že řídící mají většinou pro touhy VFR pilotů pochopení, a tak, pokud to je provozně možné, vyjdou jejich přáním vstříc.
Obvykle vypadá přelet tak, že poté, co řídícího služby přiblížení (APP) požádáte o přelet a on potvrdí, že to bude možné, nasměruje vás kolmo na dráhu a udržuje ve výšce nějakých 3500 - 4500 stop, abyste letěli nad kontrolní zónou letiště (CTR) a neohrožovali jste běžný letištní provoz. Dostanete přesný směr, někdy definovaný určitou radiálou místního VOR, někdy jej dostanete jako heading. K tomu pak nějaký reportovací bod – obvykle věž letiště. Vše probíhá celkem klidně, pokud instrukce řídícího zcela přesně dodržujete. Pokud se i jen trochu odchýlíte, tak se to od řídícího okamžitě dozvíte….
Pohled na San Diego International Airport s právě startujícím letounem společnosti Delta najdete ve stolním kalendáři Báječný svět létání na přelomu října a listopadu.
Při přeletu letiště San Diego International, se nám podařilo zachytit vzlet dopravního stroje společnosti Delta pod námi. I díky tomu považuji tento snímek za unikátní. Vidět pod sebou velký dopravní stroj pilota VFR asi vždycky trochu zaskočí. Jsme zvyklí létat níže, pod trasami dopravních letadel a najednou je takové letadlo pod námi… Vše je ale v pořádku a když se nad situací zamyslíme, tak opravdu nepředstavuje žádné nebezpečí. Je ale pravda, že přelétávat tímto způsobem velká dopravní letiště v Evropě není tak běžné. Zatím se mi to podařilo vlastně jen v Mnichově a Berlíně. Skóre z USA je o trochu lepší – kromě San Diego, také Los Angeles, San Francisco, Boston, Philadelphia, Phoenix.
Jiří Pruša
Kalendář Báječný svět létání na rok 2019 nabízí letecké pohledy na úchvatnou přírodu, centra měst, majáky, sopky či zajímavá světová letiště, čili na nejzajímavější místa z našich expedic po USA, Aljašce, Austrálii, Novém Zélandě či Evropě. Jeho kmotrem se stal populární televizní a rozhlasový moderátor Jan Rosák.
"My fanouškům létání nejen nasloucháme, ale také rádi plníme jejich přání," říká autor fotografií Jiří Pruša a dodává, že mu jejich přání sice přidalo pár starostí při tvorbě kalendáře, ale především radost z toho, že jeho letecké mise dopadají na úrodnou půdu. "Když vím, že moje fotografie dělají lidem radost, je to ta nejlepší motivace pro mé další létání."
Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce.
Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií.
Kalendář Báječný svět létání 2019 vychází ve dvou podobách. Ta nástěnná zachycuje na třinácti fotografiích nejodlehlejší místa světa, členitá mořská pobřeží, štíty velehor i centra velkých měst. Těšit se můžete a Beringovu úžinu, nejvyšší horu severní Ameriky Denali, pobřeží s majáky v Austrálii, First Flight Airport čili letiště, kde poprvé vzlétl člověk na stroji těžším vzduchu, New York, Sydney, malebnou La Valettu na Maltě, Alpy a další místa.
» Kalendář Báječný svět létání 2019 si můžete objednat zde (nástěnná varianta) a zde (stolní varianta).
Stolní varianta nabízí ve dvoutýdenní podobě kromě fotografií i krátké příběhy jejich vzniku a do jednotlivých dní pak implementuje i letecké kalendárium.
Autor fotografií Jiří Pruša. Foto: Jindřich Ilem
Země z nebe je jiná než ze země a jen málo lidí ji může vidět právě z výšky, v níž létají malá letadla. Dost vysoko na to, aby vynikla ve své celistovisti a dost nízko na to, aby vynikly i detaily, které ale zdola nevidíme. "Kalendář je na světě, takže teď už nezbývá, než jen popřát všem, kdo si ho koupí, hodně radosti při celoročním setkávání se zajímavými místy naší Země, která prostřednictvím našeho kalendáře vstoupí do jejich domovů či pracovišť," dodává Jiří Pruša.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »