25.4.2017
Od května tohoto roku se vám může stát, že svůj kufr po příletu z Ruzyně do cílové destinace na první pohled nepoznáte. Letiště Praha totiž oznámilo, že od 1. května 2017 začne provádět tzv. detekční kontroly vybraných zavazadel, aby vyloučilo, že v nich není výbušnina. Odkontrolované zavazadlo bude opatřeno páskou s logem Letiště Praha.
Hlavním důvodem nově zaváděných kontrol je podle sdělení letiště zamezit, aby se do letadla dostala v zavazadlech trhavina. Nový proces je po zavedení detekce stop po výbušninách u osob a příručních zavazadel v září 2015 dalším krokem, který má zamezit, aby se do letadla dostaly trhaviny. Změna by neměla ovlivnit délku bezpečnostní kontroly cestujícího.
„Kontrola stop po výbušninách není na letištích nic nového, ve světě se používá již desítky let a i my ji aktivně využíváme během bezpečnostních kontrol. Abychom se však mohli srovnávat s nejbezpečnějšími letišti Evropy, je potřeba bezpečnostní opatření neustále zlepšovat a reagovat na aktuální situaci. Letišti Václava Havla Praha rostou počty cestujících a je nutné na tyto provozní změny reagovat i zefektivňováním bezpečnostních procesů,“ vysvětluje důvody zavedení nového postupu Milan Špaček, člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti.
Využití detektorů pro kontroly zapsaných zavazadel je podle letiště v souladu s evropskou legislativou, která reaguje na nové bezpečnostní hrozby, jako jsou například podomácku vyráběné výbušiny či sofistikované nástražné výbušné systémy. Podobné kontroly uvnitř odbavených zavazadel cestující znají z amerických i z řady evropských letišť např. v Německu, Rakousku, Belgii nebo Švýcarsku.
Jak bude kontrola probíhat
K provádění kontrol na Letišti Václava Havla vybudovali nové zabezpečené stanoviště pokryté kamerovým systémem a potřebným technickým vybavením. Kontroly budou provádět proškolení specialisté. Pokud bude vaše zavazadlo vybráno ke kontrole, pověřený pracovník ho otevře, stěrem z jeho obsahu získá kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci s výbušným materiálem. Celý proces bude probíhat na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer a ke každé kontrole bude vedena přesná evidence.
„Celý proces otevření zavazadla, získání stěrů, vyhodnocení a znovuuzavření zavazadla trvá okolo 10 minut a probíhá bez přítomnosti cestujícího. Odbavení a bezpečnostní kontroly osob se tedy tento postup nijak nedotkne,“ popisuje princip fungování Špaček.
Cestující pozná, že jeho zavazadlo prošlo kontrolou, až v cílové destinaci - podle pásky s logem Letiště Praha, kterou bude zavazadlo zapečetěno. Uvnitř pak najde zprávu o průběhu kontroly a podrobnější informace včetně instrukcí k dalšímu případnému postupu.
Aby při kontrolách nedocházelo k poškození zavazadel, letiště navázalo spolupráci s výrobci zavazadel a bezpečnostních zámků, díky které by měli zaměstnanci letiště otevřít většinu zavazadel bez poškození. Cestujícím provozovatel Letiště Praha doporučuje, aby používali při zabezpečení svých zavazadel speciální zámky, které lze otevřít bezpečnostním klíčem (tzv. TSA zámky, které jsou označené znakem červeného diamantu), případně aby využili jiných možností zabezpečení, jako jsou fólie či snímatelné obaly. U klasických či integrovaných zámků bez TSA může dojít při otevření k jejich poškození.
Postup v případě poškození zavazadla
K poškození zavazadla přesto může dojít. "Při některých formách zabezpečení (integrovaný zámek bez tzv. TSA) může během otevření zavazadla dojít k jeho poškození a nemožnosti toto zavazadlo znovu uzavřít a uzamknout. V takovém případě bude zavazadlo kromě ochranné fólie vybaveno také stahovacími popruhy s logem Letiště Praha," dočte se cestující na webu letiště (zde). Zpráva v případě poškozeného zavazadla bude vypadat takto, v případě nepoškozeného takto.
"V případě poškození zavazadla prosíme cestující, aby se obrátili na přepážku reklamací v cílové destinaci a vyřídili do sedmi dnů písemnou reklamační žádost," uvádí web Letiště, kde také najdete ke stažení (zde) kompletní informaci k bezpečnostním pravidlům na letišti.
Informace o kontrole zapsaných zavazadel a rady pro cestující najdete na webu letiště (www.prg.aero/kontrola), na odbavovacích přepážkách a na informačních letácích ve stojanech na letišti. Cestujícím bude dle sdělení letiště k dispozici i letištní informační linka na čísle +420 220 111 888.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »