9.5.2016
Kolem úterní jedenácté hodiny dopolední přistane po deseti letech na Letišti Václava Havla Praha největší letadlo světa, ukrajinský Antonov An-225 Mrija. V Praze naloží obří generátor plzeňské firmy Brush Sam a o dva dny později s ním odletí do západoaustralského města Perth.
Mrija přiletí v úterý jako let ADB310F z Kyjev Gostomel Airport (UKKM/GML - odlet v 7hodin ráno). Přílet sledujte na live přenosu z dráhy 06/24. Let by měl být vidět i na interaktivní mapě leteckého provozu FlightRadar24 pod imatrikulačním číslem Mriji UR-82060. V Praze do Antonova ve středu 11. května naloží obří 117 tunový turbogenerátor plzeňského výrobce Brush Sam, s.r.o., se kterým by měla Mrija ve čtvrtek 12. května kolem šesté hodiny ranní odletět směr Austrálie, kde si zařízení vyzvedne západoaustralská společnost Worstely Alumina.
An-225 Mrija na pařížské přehlídce v roce 1989. Při letu odsud pak přistála neplánovaně kvůli poruše v Praze.
V Praze bude Mrija k vidění po deseti letech. Poprvé tu přistála neplánovaně kvůli potížím s hydraulikou a s raketoplánem Buran na hřbetě a troskami havarovaného MiGu-29 z pařížské airshow uvnitř už v červnu 1989, naposledy v září 2006. V lednu 2015 pak letoun mohli vidět Ostravané, když na letišti v Mošnově nakládal vojenskou techniku pro afrického zákazníka.
Letošní přistání (a čtvrteční start, pokud by se vám chtělo si přivstat), můžete na Letišti Václava Havla pozorovat také ze dvou spotterských valů.
"Hostivický" se nachází poblíž křížení dráhy 12/30 a pojezdové dráhy F a dostanete se k němu pěšky z Hostivice nebo Jenečku. "Kněževský" leží poblíž prahu dráhy 06/24 a máte to na něj z Kněževsi od autobusu 319 nebo auta jen pár set metrů. Letiště Praha pořádá na přílet také exkurze, více zde. Na letišti pak bude Mrija stát v Cargo zóně (viz plán letiště). Zahlédnout (i když asi ne celou) byste ji tu zřejmě mohli z příjezdu na parkoviště u Terminálu 1.
Samotná nakládka generátoru se odehraje ve středu, Ukrajinci si s sebou podle našich informací v letadle přivezou speciální rampu, díky níž a dalším potřebným zařízením a strojům, které jsou na letišti k dispozici, zařízení do nákladového prostoru naloží. Antonov v Praze bude odbavovat handlingová společnost Menzies Aviation.
Do Perthu dorazí An-225 s nákladem až v neděli 14. května, let dlouhý zhruba 14 tisíc km bude mít totiž celkem tři mezipřistání k dočerpání paliva v Turkmenistánu, Indii a Malajsii.
Představu o velikosti letadla An-225 Mrija si můžete udělat u této fotografie. Kdo se na na stojánce na letadle fotografoval, se nám zjistit nepodařilo, ale ty tečky na centroplánu jsou skutečně lidé.
Z Prahy se Antonov ve čtvrtek v 6.00 hod. ráno našeho času vydá jako let ADB3610 na 3150 km vzdálené letiště Turkmenbashi Airport (UTAK/KRW) v Turkmenistánu, kde letoun očekávají kolem 10.00 UTC. Odsud by měl po třech hodinách pokračovat do indického Hyderabádu na International Radžív Gándhí Airport (VOHS/HYD), kam dorazí v 18.30 UTC. V Indii se Mrija zdrží celý den, dál pokračuje až v pátek 13. května večer, a to do malajsijského hlavního města Kuala Lumpur. Na letišti Kuala Lumpur International Airport (WMKK/KUL) by měla Mrija s plzeňským generátorem přistát v noci z pátku na sobotu. Z Malajsie do Austrálie let pokračuje v sobotu 14. května ve 20.30 UTC. V Perthu přistane na Perth Airport (YPPH/PER) kolem desáté hodiny dopolední tamního času.
V Austrálii Mrija přistane podle dostupných informací vůbec poprvé - jen v Brisbane přistál v roce 2010 její menší sourozenec An-124 Ruslan. V neděli dopoledne proto na perthském mezinárodním letišti podle serveru 7News očekávají až 50 tisíc fanoušků létání.
Jan Dvořák
Foto: Antonov.com, video: Nao Nakagawa
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »