10.12.2018
Příběhy leteckých fotek VI. Sahara není tak daleko, jak se může zdát. Stačí přeletět Alpy k Benátkám a pokračovat podél Středozemního moře k Gibraltaru. Tady přeskočit do Tangieru a podél pobřeží letět až tak daleko, jak si budete troufat. Při letu kolem pobřeží pak narazíte na řadu zajímavých majáků, ale i ztroskotavších lodí.
Nekonečné stovky kilometrů divokého saharského pobřeží jsou skutečně úchvatné. Saharu jsem si představoval jako spoustu písku, který končí krásnou pláží v teplém moři, ale to jsem se trochu mýlil. Hodně písku na Sahaře opravdu je, nicméně podobných pláží jako na tomto obrázku najdete na těch tisíci kilometrech marocké Sahary jen pár. A moře tu je docela studené – na koupání je potřeba být otužilý. Atlantický oceán se tu zřejmě díky různým svým proudům nestačí zahřát.
Na několika místech pobřeží stojí ale impozantní majáky. To, že tu mají svojí roli, dokazuje i skutečnost, že jen podél marockého pobřeží jsme viděli nejméně patnáct vraků ztroskotaných obchodních lodí, které v pobřežním písku bezvládně čekají, až je zničí rez. Jedním z majáků, které jsme za letu potkali, je maják El Cabino na pobřeží Západní Sahary v blízkosti města Boujdour.
» Fotografii majáku El Cabino najdete u červencových týdnů 28. a 29. stolního kalendáře Báječný svět létání 2019.
Maják Faro el Cabino na pobřeží Západní Sahary ve stolním kalendáři Báječný svět létání 2019. Foto: Jiří Pruša
To nejhezčí, co jsem si během letu nad pobřežím Sahary užíval, je nízký let. Stovky kilometrů prázdného pobřeží s překrásným příbojem člověka přímo vyzývá sklesat na minimální výšku a sledovat divoký příboj, pobřeží i moře. (Podívejte se na video níže.)
Let podél divokého pobřeží Sahary v oblasti Západní Sahary. (c) Flying Revue 2018
Právě tudy na konci dvacátých a začátkem třicátých let vedla trasa společnosti Aéropostale, která spojovala Toulouse ve Francii se Saint Louis a Dakarem v dnešním Senegalu.
Kalendář Báječný svět létání na rok 2019 nabízí letecké pohledy na úchvatnou přírodu, centra měst, majáky, sopky či zajímavá světová letiště, čili na nejzajímavější místa z našich expedic po USA, Aljašce, Austrálii, Novém Zélandě či Evropě.
» Kalendář Báječný svět létání 2019 si můžete objednat zde (nástěnná varianta) a zde (stolní varianta).
Kalendář vychází ve dvou podobách. Ta nástěnná zachycuje na třinácti fotografiích nejodlehlejší místa světa, členitá mořská pobřeží, štíty velehor i centra velkých měst. Těšit se můžete a Beringovu úžinu, nejvyšší horu severní Ameriky Denali, pobřeží s majáky v Austrálii, First Flight Airport čili letiště, kde poprvé vzlétl člověk na stroji těžším vzduchu, New York, Sydney, malebnou La Valettu na Maltě, Alpy a další místa.
Stolní varianta nabízí ve dvoutýdenní podobě kromě fotografií i krátké příběhy jejich vzniku a do jednotlivých dní pak implementuje i letecké kalendárium.
Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce.
Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií.
-fr- & Jiří Pruša
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »